GE: Modernizacja energetyki w Europie przez Polskę

14 czerwca 2017, 07:15 Alert
General Electric

Lokalny rynek zaopatrzenia w Polsce stanowić będzie kluczowe ogniwo europejskiego łańcucha dostaw GE -czytamy w komunikacie spółki.

Od samego początku działalności w Polsce GE kładzie nacisk na rozwój niezawodnego łańcucha dostaw lokalnych. W ciągu 25 lat firma autoryzowała ponad 5000 bezpośrednich dostawców z tego kraju.

GE pozyskuje materiały i usługi z Polski za rocznie średnio ponad 400 mln USD, co daje dostawy zrealizowane przez polskich partnerów o wartości 2,2 mld USD w ciągu ostatnich 5 lat.

Poprzez taką strategię łańcucha dostaw GE całkowicie wspiera stanowisko polskiego rządu w zakresie wzrostu zaangażowania lokalnych przedsiębiorców w budowanie polskiego sektora energetycznego. Przykładowo w projekcie Opole ponad 70% dostaw realizują polscy dostawcy.

– W dniach od 31 maja do 2 czerwca we Wrocławiu odbyło się spotkanie liderów odpowiedzialnych za produkcję w General Electric z Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja skupiała się wokół kwestii związanych z produkcją i łańcuchem dostaw w czterech głównych krajach regionu: Polsce, Czechach, Węgrzech i Rumunii. To nie przypadek, że Polska została wybrana na gospodarza tego spotkania. Od samego początku działalności GE w tym kraju firma inwestuje w polski łańcuch dostaw, a obecnie w pełni angażuje się w rozpowszechnienie polskiej wiedzy, doświadczeń oraz dostaw z Polski na rynki światowe podaje firma w komunikacie.

Dla firm o zasięgu globalnym, takich jak General Electric, skuteczny i elastyczny ekosystem łańcucha dostaw stanowi jeden z filarów składających się na sukces przedsiębiorstwa. GE dokonuje bezpośrednich zakupów od ponad 30 tysięcy dostawców z wielu lokalizacji na całym świecie, a wartość tych transakcji sięga 40 mld USD. W Europie Środkowo-Wschodniej liczba ta zbliża się do poziomu 2 mld USD rocznie i stale rośnie. Przy zwiększonej liczbie projektów realizowanych przez GE w tym regionie oraz w samej Polsce, rośnie także zapotrzebowanie na większą liczbę lokalnych dostawców.
Od samego początku 25-letniej obecności GE w Polsce firma kładzie nacisk na rozwój niezawodnego łańcucha dostaw z rynku lokalnego. W ciągu 25 lat autoryzowała ponad 5000 bezpośrednich dostawców z tego kraju. GE pozyskuje materiały i usługi z Polski za rocznie średnio ponad 400 mln USD, co daje dostawy zrealizowane przez polskich partnerów o wartości 2,2 mld USD w ciągu ostatnich 5 lat.

Dzięki takiemu podejściu GE całkowicie wspiera stanowisko polskiego rządu w zakresie wzrostu zaangażowania lokalnych przedsiębiorców w budowanie polskiego rynku energii. Co drugi MW zużyty w Polsce został wytworzony za pośrednictwem sprzętu wyprodukowanego przez GE w tym kraju. W pełni angażujemy się w rozpowszechnienie polskiej wiedzy, doświadczenia i dostaw z Polski na rynki światowe. Już teraz ponad 320 średnich i dużych turbin parowych i gazowych zainstalowanych na całym świecie wyprodukowano w Polsce. Każde miejsce pracy w naszych polskich zakładach tworzy kolejne 4 miejsca pracy w lokalnym łańcuchu dostaw – mówi Peter Stracar, Prezes i Dyrektor Generalny General Electric dla Europy Środkowo-Wschodniej.

GE w Polsce od wielu lat mocno inwestuje w lokalną działalność (670 mln PLN od 1992), rozbudowując miejscowe fabryki, centra doskonalenia oraz ośrodki badania i rozwoju, tworząc jednocześnie silną, wartościową i pozytywną relację z lokalnymi dostawcami. Dzięki silnemu wsparciu technicznemu i inżynieryjnemu zorganizowanemu przez GE w Engineering Design Center (EDC) w Warszawie (2000 inżynierów) firma angażuje się w dalszy rozwój oraz doskonalenie umiejętności oraz zdolności produkcyjne polskiej bazy dostawców.

Dostawcy w Polsce oferują należytą technologię w odpowiedniej cenie, zgodnie z prawidłowo zorganizowanym procesem dostaw. Dobrym przykładem może tu być elektrownia Opole – ponad 70% dostaw realizują polscy dostawcy – mówi Melissa Twiningdavis, VP Supply Chain and Sourcing dla GE w Europie.

Pozyskując dostawców z Polski, GE całkowicie wspiera stanowisko polskiego rządu w zakresie wzrostu zaangażowania lokalnych przedsiębiorców w budowanie polskiego sektora energetycznego. Pomaga również Polsce w spełnieniu najbardziej surowych międzynarodowych przepisów dotyczących ochrony środowiska, a – przy okazji – w dążeniu kraju do uzyskania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury energetycznej – mówi Sławomir Żygowski, Dyrektor Sprzedaży GE Steam Power System. – Jesteśmy jedynym dostawcą technologii w sektorze energetycznym, który oferuje lokalne moce produkcyjne, projektowe, inżynieryjne oraz badawczo-rozwojowe. W zakresie badania i rozwoju współpracujemy z firmą ENERGA oraz polskimi politechnikami i uczelniami technicznymi, wspierając działania na rzecz czystszych rozwiązań węglowych oraz możliwości regulacyjnych.

GE w Polsce

GE weszło na rynek polski jako inwestor w 1992 roku. Obecne firma zatrudnia 7300 osób i zarządza dziewięcioma zakładami produkcyjnymi: trzy fabryki, które specjalizują się w wytwarzaniu sprzętu elektrycznego (w Kłodzku, Łodzi i Bielsko-Białej), dwie, które produkują części do silników lotniczych (w Dzierżoniowie i Bielsko-Białej) oraz trzy fabryki GE Power (fabryka turbin i odlewnia w Elblągu oraz fabryka generatorów we Wrocławiu). Do Grupy GE w Polsce, na początku tego roku, dołączyła LM Wind Power z siedzibą w Goleniowie, która produkuje łopaty wiatrowe dla elektrowni lądowych i morskich. Od 16 lat działa w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe (EDC – Engineering Design Centre), gdzie opracowywane są części do silników lotniczych, kotłów oraz turbin gazowych i parowych. Spółka powstała jako wynik współpracy i porozumienia pomiędzy GE i Instytutem Lotnictwa. Inwestycje GE w Polsce od początku działalności wyniosły 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój to około 100 mln USD.

General Electric