GE Renewable Energy dostarczy 81 turbin lądowych o łącznej mocy 220 MW dla farmy wiatrowej w Potęgowie. Nowa farma pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 480 tys. ton w skali roku. W ten sposób moc wytwarzana przez turbiny wiatrowe GE Renewable Energy w Polsce zwiększy się do 800 MW.
GE Renewable Energy dostarczy 81 lądowych turbin wiatrowych dla farmy wiatrowej w Potęgowie, w województwie pomorskim, o łącznej mocy 220 MW. Po oddaniu farmy do użytku, moc wytwarzana przez turbiny wiatrowe GE Renewable Energy w Polsce zwiększy się z 580 MW do 800 MW.
GE dostarczy do farmy wiatrowej w Potęgowie 81 turbin, o mocy 2 MW każda. Obszar farmy wiatrowej został podzielony na cztery podobszary: Bięcino (gdzie trwa już instalacja pięciu turbin), Karzcino i Wrzeście, gdzie zainstalowanych zostanie 13 jednostek, a także Głuszynko (20 jednostek) i Malechowo (43 jednostki).
W ramach zawartej na 5 lat umowy serwisowej (Full Service Agreement), GE dostarczać będzie informacje z analizy danych, rekomendacje eksperckie, a także zaawansowane usługi serwisowe w terenie.
– Jesteśmy dumni z realizacji naszego pierwszego wspólnego projektu z Potegowo Mashav Sp.z o.o. To kolejny dowód naszego zaangażowania w dostarczanie energii ze źródeł odnawialnych do polskiej sieci. Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się dynamicznie, a tendencja ta będzie się utrzymywać, ponieważ najbliższe aukcje mocy oferują realne możliwości wsparcia Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na drodze do dekarbonizacji polskiej energetyki – mówi Peter Wells, Prezes Dywizji Onshore Wind na Europę i Afrykę Subsaharyjską w GE Renewable Energy.
Potęgowo to pierwszy projekt realizowany wspólnie przez GE Renewable Energy i Potegowo Mashav Sp. z o.o. – Cieszymy się, że mieliśmy możliwość uczestniczenia w budowie jednej z największych farm wiatrowych w Polsce. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych partnerów z GE Renewable Energy. Wspomniany projekt wygrał przetarg zorganizowany przez polski rząd w listopadzie 2018 r. na dostawę do polskich sieci elektroenergetycznych 200 MW energii wiatrowej. To ważny krok w naszym programie inwestowania w energię wiatrową – komentuje Tomer Eizenberg, Główny Dyrektor Wykonawczy Mashav Energia.
Projekt finansowany jest przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) i stanowi pierwszą w Polsce inwestycję w odnawialne źródła energii w ciągu ostatnich trzech lat. Przewiduje się, że dzięki farmie wiatrowej w Potęgowie, emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 480 tys. ton w skali roku.
GE Power