GE usunie 6500 etatów. Czy cięcia dotkną także Polskę?

14 stycznia 2016, 06:00 Alert
Turbina

(Bloomberg/Piotr Stępiński)

General Electric zamierza zlikwidować 6,5 tys. miejsc pracy w Europie w spółkach, które wcześniej były częścią Alstomu, a które GE kupiła za 17 mld euro. Spółka tłumaczy swoją decyzję słabnącym popytem na turbiny gazowe i parowe w regionie.

– Redukcja zatrudnienia obejmuje 765 miejsc w Francji oraz 1,7 tys. w Niemczech – powiedział w środę rzecznik GE Renaud Petitjean.

Zwolnienia stanowią 14 procent z 48 tys. załogi pracującej w GE Power and Water w Europie po nabyciu Alstoma. Przy czym spółka obiecała utworzenie 1 tys. nowych miejsc pracy.

General Electric zatrudnia ponad 300 tys. pracowników na całym świecie. Produkuje silniki lotnicze i urządzenia dla wytwarzania oraz przysyłu energii. Zajmuje się technologiami zabezpieczeń  systemów elektronicznych, medyczną diagnostyką obrazową, usługami finansowymi, programami telewizyjnymi i tworzywami syntetycznymi. W Polsce firmy należące do GE zatrudniają około 10 tys. osób.

Alstom posiada w Polsce przedsiębiorstwa w sektorach energetyki, sieci przesyłowych oraz transportu. Są to m.in. we Wrocławiu fabryka generatorów, fabryka turbin w Elblągu, odlewnie żeliwa i staliwa. W Katowicach działa zakład dostarczający urządzenia i świadczący usługi dla sieci przesyłowych.