Największa farma słoneczna w USA bez subsydiów, za to z magazynami energii 

14 stycznia 2020, 06:00 Energetyka

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zamierza zatwierdzić lokalizację największej farmy słonecznej w Stanach Zjednoczonych. Farma nazywająca się NV Solar Gemini  ma osiągnąć moc 690 MW i będzie posiadać baterie o mocy 380 MW pozwalające na cztery godziny zasilania sieci. 

Gemini Solar NV. Fot. Gemini Solar
Gemini Solar NV. Fot. Gemini Solar

W Stanach Zjednoczonych w tym roku ma zostać przyjęta ustawa o odnawialnych źródłach energii. Tak zapowiada prezydent Donald Trump. Ustawa ma zlikwidować wszystkie ułatwienia i zachęty do inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Dotyczyłoby to zwłaszcza subwencji oraz obowiązujących dotychczas ulg podatkowych. Zmiany miałyby dotyczyć szczebla federalnego. OZE – zdaniem prezydenta Trumpa – mają funkcjonować wyłącznie na zasadach rynkowych konkurując bez wsparcia z innymi źródłami energii.

Bez wsparcia, tylko rynek

Być może wskazuje na taki model przyszła farma słoneczna NV Solar Gemini.

Federalna agencja nieruchomości USA (Bureau of Land Management – BLM) niedawno opublikowała decyzję w sprawie budowy w stanie Nevada przemysłowej farmy słonecznej o mocy 690 MW. Projekt o wartości miliarda dolarów zostanie zlokalizowany na terenie federalnym w pewnej odległości od Las Vegas. Paradoksalnie – BLM w latach prezydentury Obamy odrzucił ten  projekt jako szkodliwy dla wrażliwych obszarów pustynnych. Administracja Trumpa już wcześniej zapowiadała, że ​​unieważni tę decyzję.

Prezydent Donald Trump jest krytyczny wobec energetyki wiatrowej i słonecznej uznając je jako zbyt drogie i zupełnie niestabilne źródła energii. Akceptacja wspomnianego projektu jest uzasadniona jego opłacalnością. Opłacalność ta nie będzie uzależniona od subsydiowania przez administracja federalną i stanową ani od ulg podatkowych. Te przywileje dla inwestycji w energię słoneczną w wiatrową w Stanach Zjednoczonych przestają istnieć w 2020 roku.

Projekt NV Solar Gemini wraz z instalacją przechowywania energii będzie kosztował około 38,44 USD za MWh. Umowa jest podpisana na 25 lat. Farma będzie mieć powierzchnię około 7 100 akrów i powstanie na terenie nieruchomości federalnych ocenionych jako nieużytki.

To trzecia i największa farma w USA

Administracja Trumpa po raz trzeci zgodziła się na zainstalowanie przemysłowej farmy słonecznej obszarach federalnych. W czerwcu 2018 roku BLM wyraził zgodę na projekt o mocy 80 MW w stanie Wyoming, w listopadzie 2018 roku – na farmę o mocy 550 MW w pewnej odległości od Joshua Tree National Park w stanie Kalifornia (dotychczas największa farma solarna w USA).

NV Gemini Solar przyniesie znaczny wzrost potencjału energetyki odnawialnej w Nevadzie i na całym Zachodzie Stanów Zjednoczonych – oceniają specjaliści sektora energii.

Grupy ekologiczne wyrażają zadowolenie z decyzji akceptującej NV Gemini Solar, ale część z nich obawia się, że inwestycja może mieć szkodliwy wpływ na „wrażliwe zasoby” naturalne stanu Nevada.

Bureau of Land Management – BLM  – to agencja w ramach Departamentu Zasobów Krajowych  Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za administrowanie terenami publicznymi stanowiącymi własność federalną. Dzięki nadzorowi ponad 247,3 mln akrów (1001 000 km kw.), zarządza jedną ósmą powierzchni kraju.

Teresa Wójcik