Gen. Kraszewski: Polskie Siły Zbrojne monitorują ćwiczenia Zapad 17

19 września 2017, 10:30 Alert
wojsko
Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch

Polskie Siły Zbrojne podjęły działania, których celem jest monitorowanie sytuacji wzdłuż polskich granic, narażonych na działalność prowokacyjną podczas ćwiczeń Zapad-2017 – powiedział dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski.

Rozpoczęte w czwartek manewry strategiczne Zapad-2017 odbywają się na Białorusi, Morzu Bałtyckim, na zachodzie Rosji, a także w obwodzie kaliningradzkim. W sumie ma w nich wziąć udział 12,7 tys. żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów. Zaplanowano je do 20 września.

W poniedziałek w Radiu Warszawa o sprawę ćwiczeń Zapad-2017 był pytany gen. Kraszewski. „Polskie Siły Zbrojne podjęły stosowne działania, mające na celu prowadzenie monitorowania sytuacji wzdłuż granic, na odcinku granic, szczególnie narażonych na działalność prowokacyjną podczas tego ćwiczenia” – powiedział Kraszewski.

„Na chwilę obecną nie odnotowaliśmy takich przypadków” – zaznaczył generał.

Kraszewski dodał, że dopóki ćwiczenia Zapad-2017 nie zostaną w sposób oficjalny zakończone oraz dopóki wojska biorące udział w tych manewrach nie wrócą do miejsca dyslokacji „nie możemy zwolnić tempa monitorowania sytuacji”. „Nie możemy też przejść koło tego ćwiczenia w sposób obojętny” – podkreślił.

Mimo zapewnień władz w Mińsku i w Moskwie, że scenariusz ćwiczeń Zapad-2017 jest czysto obronny, wywołują one duże zaniepokojenie wśród sąsiadów, zwłaszcza na Ukrainie, która w 2014 roku padła ofiarą rosyjskiej agresji. Obawy w związku z ćwiczeniami wyrażały także m.in. Litwa i Polska. NATO zapowiedziało, że będzie się im „uważnie przyglądać”.

Polska Agencja Prasowa/Biuro Bezpieczeństwa Narodowego