Samorządowcy z Gierałtowic (Śląskie) chcą wykorzystać metan z pobliskiej kopalni Budryk do produkcji prądu i ciepła na potrzeby budynków użyteczności publicznej. Władze gminy zawarły porozumienie w tej sprawie z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW).
„W porozumieniu kopalnia zobowiązała się dostarczać gminie 10 metrów sześciennych metanu na minutę. Ustalono też cenę, ale pozostaje ona tajemnicą handlową” – poinformowała w czwartek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Samorząd planuje stworzenie w dwóch sołectwach zasilanych metanem układów kogeneracyjnych, wytwarzających prąd i ciepło na potrzeby obiektów użyteczności publicznej. Wcześniej gmina musi wybudować kilkusetmetrowy rurociąg doprowadzający gaz. Porozumienie z JSW pozwala samorządowcom podjąć starania o dofinansowanie budowy gazociągu oraz układu kogeneracyjnego.
Metan do Gierałtowic będzie transportowany ze stacji odmetanowywania, którą przed dwoma laty wybudowano przy zlokalizowanym w Chudowie szybie szóstym kopalni Budryk. Przed rokiem przy stacji odmetanowywania uruchomiono układ kogeneracyjny o łącznej mocy 8 megawatów, wytwarzający energię elektryczną i ciepło.
„Układ może wyprodukować 5 tys. megawatogodzin energii elektrycznej miesięcznie, co stanowi 30 proc. aktualnego zapotrzebowania kopalni Budryk na energię. Zużycie całości produkowanej energii elektrycznej przez kopalnię oznacza oszczędności rzędu 850 tys. zł na miesiąc, a rocznie nawet 10 mln zł” – podała rzeczniczka JSW.
Obecnie kopalnia Budryk wykorzystuje około połowę pozyskanego metanu i prowadzi prace koncepcyjne służące maksymalnemu wykorzystaniu tego gazu, towarzyszącego złożom węgla kamiennego. Jednym z elementów tych działań ma być dostarczanie gazu na potrzeby Gierałtowic.
Wśród producentów węgla Jastrzębska Spółka Węglowa jest liderem w zagospodarowaniu pozyskanego metanu, który jest wykorzystywany do produkcji prądu, ciepła i chłodu. Specjalizuje się w tym Spółka Energetyczna Jastrzębie (SEJ), której właścicielem od ubiegłego roku jest PGNiG Termika. SEJ jest też krajowym liderem w redukcji emisji metanu do atmosfery – rocznie zagospodarowuje ponad 70 mln m sześc. gazu, dzięki czemu ogranicza emisję dwutlenku węgla o ponad 900 tys. ton.
W marcu br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PGNiG Termika oraz JSW podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy projektach z zakresu energetyki, zagospodarowania kopalin oraz lepszego wykorzystania posiadanych zasobów. Jego sygnatariusze zadeklarowali pogłębienie współpracy w pięciu obszarach: węgla kamiennego, metanu, gazu koksowniczego, aktywów energetycznych i zaopatrzenia w media energetyczne. Spółki realizować będą także wspólnie projekty w zakresie badań, rozwoju i innowacji.
Zgodnie z przyjętą niedawno nową strategią PGNiG, firma zamierza przeznaczyć część planowanych nakładów inwestycyjnych na projekty związane z pozyskaniem metanu z obecnych i przyszłych obszarów eksploatacji węgla kamiennego. Pozyskany gaz ma być zagospodarowany na cele energetyczne.
Kopalnie JSW należą do najbardziej metanowych w Polsce. Już od dłuższego czasu zagrażający górnikom gaz, traktowany wcześniej jako odpad, wykorzystywany jest jako paliwo. Ujmowane odmetanowaniem mieszanki zawierają zwykle 45-70 proc. metanu i mogą zasilać różne układy energetyczne. W kopalniach JSW rocznie ujmuje się nawet ok. 180 mln m sześc. tego gazu, co daje ok. 40-procentową efektywność odmetanowania.
W ubiegłym roku podczas eksploatacji węgla kamiennego w całym polskim górnictwie wydzieliło się 922,2 mln m sześc. metanu, z czego 346,6 mln m sześc. ujęto w instalacje odmetanowania, a 147,6 mln m sześc. wykorzystano do produkcji prądu, ciepła i chłodu.
Polska Agencja Prasowa