Jak pokazują dane opublikowane we wtorek, wzrost temperatur w 2023 roku sięgnie 1,48 stopnia Celsjusza. Zeszły tok był najcieplejszym rokiem w historii, a ludzkość jest blisko przekroczenia krytycznego progu klimatycznego – podaje CNN.
Analizy z zeszłego roku potwierdziły już, że zeszły rok był najcieplejszy w historii, ale wtorkowe dane pokazują alarmujący skok w zakresie wzrostu temperatur w porównaniu z 2016 roku, który wcześniej był najgorętszym okresem. W 2023 roku średnia globalna temperatura wyniosła 14,98 stopnia Celsjusza, czyli o 0,17 stopnia powyżej poprzedniego rekordu, a ocieplenie oceanów na świecie również osiągnęło nowy rekord.
Szok i zdumienie
Jak podaje CNN, naukowcy wielokrotnie byli w szoku, gdy w 2023 roku notowano kolejne rekordy ciepła i ostrzegali, że świat niebezpiecznie zbliża się do granicy 1,5 stopnia, której prawie 200 krajów starało się uniknąć w ramach porozumienia paryskiego z 2015 roku.
Dane i analiza opublikowane przez unijną agencję monitorującą klimat i pogodę Copernicus wskazują, że globalne ocieplenie może się pogorszyć na początku 2024 roku. Prognozy pokazują, że scenariusz przekroczenia granicy 1,5 stopnia jest realny.
Jednak naukowców znacznie bardziej niepokoi długoterminowy stan ocieplenia o ponad 1,5 stopnia a nie letnie fale upałów. Powyżej tego progu wiele ziemskich ekosystemów będzie miało trudności z adaptacją, a letnie upały w niektórych miejscach osiągną granicę przeżywalności człowieka.
Jak twierdzi Copernicus, bezprecedensowe upały w 2023 roku były spowodowane przede wszystkim zmianą klimatu, ale zostały zaostrzone przez El Niño, naturalną zmienność klimatu, która zwiększa ciepło na Pacyfiku i zazwyczaj podnosi temperaturę na świecie.
Temperatury nadal rosną
CNN zwraca uwagę, że kilka miesięcy temu społeczność naukowa przewidywała, że w 2023 roku ocieplenie wyniesie około 1,3 stopnia. Ta prognoza szybko się zdezaktualizowała, gdy na całym świecie spadły rekordy temperatury na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym, w tym rekordy dzienne i miesięczne.
Copernicus alarmuje, że przekraczane są także inne progi – dwa dni w listopadzie były cieplejsze od średnich temperatur o ponad 2 stopnie. Każdy miesiąc 2023 roku od czerwca do grudnia był najcieplejszym w historii. Lipiec i sierpień były ogólnie pierwszym i drugim najcieplejszym w historii.
– Rok rekordowych upałów, w którym wystąpiły śmiertelne, ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym pożary w Kanadzie, na Hawajach i w południowej Europie, pokazał nam przedsmak ekstremów klimatycznych występujących w pobliżu celów w Paryżu – powiedział Brian Hoskins, przewodniczący brytyjskiego Instytutu Grantham w CNN. – Powinno to wstrząsnąć samozadowoleniem okazywanym w działaniach większości rządów na całym świecie – dodał.
CNN / Jacek Perzyński
Chiny deklarują wolę współpracy z USA na rzecz ochrony klimatu