Globalni regulatorzy finansowi intensyfikują naciski na banki, aby te lepiej zarządzały ryzykiem klimatycznym. Dochodzenie ujawniło, że wiele banków jest dopiero na wczesnym etapie oceny i zarządzania ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi. Pomimo podjęcia działań w zakresie identyfikacji ryzyk, podejścia i etapy rozwoju znacząco się różnią.
W ostatnim liście do CEO banków, Biuro Kontrolera Waluty (OCC) wskazało na potrzebę integracji ryzyka klimatycznego w planowaniu strategicznym, audytach wewnętrznych oraz ocenach ryzyka. Raporty wskazują, że banki muszą znacząco poprawić swoje ramy zarządzania ryzykiem klimatycznym oraz rozpocząć analizy scenariuszowe dotyczące klimatu.
OCC przeprowadziło ocenę 22 dużych banków, analizując, jak te uwzględniają wpływ zmian klimatycznych na swoje portfele kredytowe i działalność. Wyniki wskazują na znaczące braki i potrzebę dalszych działań w kierunku zrównoważonego zarządzania ryzykiem klimatycznym.
Oprócz działań OCC, Rezerwa Federalna przeprowadziła ćwiczenia symulacyjne z sześcioma największymi bankami, badając wpływ ekstremalnych warunków pogodowych oraz przejścia na czystą energię na ich aktywa. Banki i regulatorzy finansowi zmagają się z wyzwaniami związanymi z mierzeniem i zarządzaniem ekspozycją systemu finansowego na zmiany klimatyczne oraz politykę energetyczną.
Regulatorzy podkreślają, że konieczne jest przyspieszenie działań w zakresie zarządzania ryzykiem klimatycznym, aby zapewnić stabilność finansową i zrównoważony rozwój środowiskowy. Pomimo tych wyzwań, niektórzy przedstawiciele branży kwestionują, czy zmiany klimatyczne stanowią natychmiastowe zagrożenie dla stabilności banków porównywalne z recesjami ekonomicznymi.
Reuters / BiznesAlert.pl