Nie wykorzystujemy ogromnych możliwości do budowy podziemnych magazynów gazu – ocenił podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek.
W ocenie wiceministra Jędryska pojemność podziemnych magazynów gazu w Polsce, która wynosi około 2,6 mld m sześc. jest obecnie na żenującym poziomie w porównaniu do naszego potencjału w tym zakresie, a także biorąc pod uwagę możliwości naszych sąsiadów w tym zakresie.
– Polska ma ogromny potencjał do budowy bezzbiornikowych magazynów gazu w kawarenach solnych oraz w wyeksploatowanych złożach węglowodorów, którego dotychczas nie wykorzystano, mimo że program działań w tym zakresie był przygotowany w latach 2006 -2007- podkreślał wiceminister Jędrysek.
Jednocześnie główny geolog kraju wyraził nadzieję, że być może tym razem to się uda.
Podatek od niektórych kopalin (tzw. miedziowy) oraz mający obowiązywać podatek węglowodorowy spowodowały, że „niektóre inwestycje w Polsce przestają być w ogóle opłacalne ocenił wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek dodając, że podatki powinny prowadzić do zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych.
„Te podatki są tak skonstruowane, że trzeba eksploatować tylko najlepsze fragmenty złoża po to, żeby na ten podatek zarobić. Te gorsze fragmenty złoża bezpowrotnie ulegają straceniu. Co to oznacza? To oznacza na przykład konieczność zamknięcia kopalni. Według mnie zagrożona jest kopalnia Lubin, czyli kilka tysięcy ludzi traci pracę” – mówił.
Jego zdaniem podatki powinny prowadzić do zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych. „Chodzi o to, żeby eksploatować wszystko, żeby to była racjonalna decyzja gospodarcza” – tłumaczył.
Źródło: CIRE.PL