Głuptak ma chronić Baltic Pipe

27 lipca 2023, 15:45 Alert

Trzy niszczyciele typu Kormoran II, które odpowiadają za poszukiwanie, identyfikację i zwalczanie min morskich, zostaną wyposażone w system obrony przeciwminowej „Głuptak”, opracowany na Politechnice Gdańskiej. Dzięki temu Polska będzie mogła skuteczniej chronić infrastrukturę krytyczną na morzu, w tym Baltic Pipe.

OPM Głuptak. Fot. Bartosz Bańka/Politechnika Gdańska
OPM Głuptak. Fot. Bartosz Bańka/Politechnika Gdańska

– Trzy niszczyciele min typu „Kormoran II”, czyli przyszłe OORP „Jaskółka”, „Rybitwa” i „Czajka”, które ministerstwo obrony narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kr. „Głuptak” – informuje Politechnika Gdańska.

Do zadań niszczycieli należą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

– Trzy systemy OPM Głuptak trafią na budowane od nieco ponad roku niszczyciele min typu „Kormoran II”, przy czym raptem kilka dni temu, 25 lipca 2023 roku, położono stępkę pod budowę „Jaskółki”, a cięcie blach „Rybitwy” ma nastąpić jeszcze w tym roku. Okręt prototypowy, czyli ORP „Kormoran”, trafił do służby w Marynarce Wojennej w 2017 roku. 27 grudnia 2017 roku Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę z konsorcjum w składzie: Remontowa Shipbuilding (lider) oraz należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz PGZ Stocznia Wojenna. Porozumienie dotyczyło dostawy dwóch seryjnych już OORP „Albatros” i „Mewa”, na których odpowiednio 28 listopada 2022 roku i 14 lutego 2023 roku podniesiono pierwszy raz bandery wojenne RP – czytamy na stronie uczelni.

– Pojazdy, jak i całe systemy OPM Głuptak, są opracowywane i budowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa i dostarczane Marynarce Wojennej RP przez Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej już od dekady. Znajdują się na wyposażeniu pierwszych trzech okrętów tego typu, czyli OORP „Kormoran”, „Albatros” i „Mewa”. Jesteśmy dumni, że konstrukcje i technologie opracowywane na naszej uczelni cieszą się uznaniem polskich sił zbrojnych. Zamierzamy dołożyć starań, żeby cały czas je ulepszać i rozwijać – mówił prorektor prof. Janusz Nieznański.

Dodatkowo, w wersji mobilnej systemy OPM „Głuptak” użytkowane są przez 12. Woliński Dywizjon Trałowców w Świnoujściu (na okrętach proj. 207P). Aktualnie jeden system zainstalowany na ORP „Hańcza” przebywa na półrocznej misji w Stałym Zespole Okrętów Przeciwminowych NATO – Grupa 1.

Przeznaczeniem systemu OPM Głuptak jest identyfikacja i neutralizacja obiektów niebezpiecznych znajdujących się w zbiornikach wodnych, w tym zarówno spoczywających na dnie, jak również zagrzebanych w mule, czy ukrytych za przeszkodami terenowymi. Głuptak może operować na głębokości od 5 do 200 m Dla zwiększenia zasięgu jego działań, można go zainstalować na zdalnie kierowanym pojeździe podwodnym Morświn – również skonstruowanym na Politechnice Gdańskiej.

System obrony przeciwminowej OPM Głuptak do swoich działań wykorzystuje nieduży i zdalnie sterowany pojazd o długości ok. 1,5 m i kształcie przypominającym torpedę. Napędzany jest niewielkimi śrubami, poruszanymi przez silniki elektryczne, służy do przenoszenia ładunku wybuchowego, który niszczy minę morską. W związku z tym, że jest pojazdem typu „one shot” w czasie takiej operacji pojazd również ulega zniszczeniu. W ukompletowaniu systemu znajdują się również pojazdy ćwiczebne, które można wykorzystywać do szkolenia Użytkowników. Niemniej w każdej chwili poprzez zamianę makiety gabarytowo-masowej (makieta ładunku niszczącego) na ładunek niszczący bojowy pojazd w wersji ćwiczebnej może stać się pojazdem w wersji bojowej – tłumaczy Politechnika Gdańska.

Polska kontynuuje więc działania w kierunku skuteczniejszej ochrony infrastruktury krytycznej na morzu, w tym gazociągu Baltic Pipe. Pod koniec lipca 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów, która określa zasady i tryb usunięcia zagrożenia terrorystycznego z morza i powietrza.

Politechnika Gdańska / Jędrzej Stachura

Polska może strzelać, gdy coś zagrozi Baltic Pipe. Prezydent podpisał stosowną ustawę