Media

Google szuka sposobów na przeciwdziałanie polityce licencyjnej Microsoft

Zdjęcie: szef Google Cloud, Amit Zavery/The University of Texas at Austin

Google analizuje alternatywne strategie w odpowiedzi na praktyki licencyjne Microsoftu, poinformował szef Google Cloud Amit Zavery. Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Microsoft zawarł porozumienie z CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe). Ugoda dotyczyła skargi związanej z licencjami chmurowymi.

Rok temu Google złożyło zawiadomienie do amerykańskiej komisji handlu o nadużyciach Microsoftu. Firma została oskarżona o antykonkurencyjne praktyki w chmurze. Firma broniła się, że konkuruje z Googlem na zdrowych zasadach. Równocześnie Microsoft  wprowadził jednak zmiany w warunkach licencjonowania chmury, aby między innymi zapewnić innym dostawcom tych usług więcej możliwości.

Pod koniec 2022 roku skargę na Microsoft złożyła do Komisji Europejskiej CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe). CISPE uznało, że warunki umowne narzucone przez firmę szkodzą europejskiemu systemowi przetwarzania w chmurze. W ostatnich dniach Microsoft zawarł z tą organizacją ugodę o wartości 20 milionów euro.

Po tym wydarzeniu zabrał głos szef Google Cloud, Amit Zavery.

– Wiele organów regulacyjnych wszczęło dochodzenia w sprawie praktyk licencyjnych Microsoftu i mamy nadzieję, że pojawią się środki zaradcze, aby chronić rynek chmury przed antykonkurencyjnym zachowaniem Microsoftu.

– Badamy nasze możliwości, aby kontynuować walkę z antykonkurencyjnymi licencjami Microsoftu, aby promować wybór, innowacje i rozwój gospodarki cyfrowej w Europie.

 

 


Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i człowiek. Fot. Freepik

Ukraińscy dziennikarze o AI w pracy redakcyjnej

W południowo-zachodniej części Ukrainy dziennikarze oraz trenerka medialna Wiktoria Osynska wzięli udział w sesji szkoleniowej dotyczącej sztucznej inteligencji. Spotkanie zorganizowało...

Czy przepisy o ochronie rynków cyfrowych UE przed Big Techami będą złagodzone?

Komisja Europejska zamierza przyznać amerykańskim gigantom technologicznym prawo głosu w zakresie wdrażania ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) – napisano na...
Sąd Najwyższy. Źródło: Wikipedia

Sąd Najwyższy ma dzisiaj orzec, czy wybory prezydenckie są ważne

Trwa posiedzenie Sądu Najwyższego, który ma wydać orzeczenie dotyczące ważności wyborów prezydenckich odbywających się 18 maja i 1 czerwca 2025...

Udostępnij:

Facebook X X X