Gospodarka

Ceny mieszkań stabilizują się. Wzrasta szansa na rabaty

jesteśmy największym placem budowy w Europie. Za to z zupełnie nieeuropejskimi podwykonawcami

Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Ceny mieszkań w Polsce zaczynają się stabilizować, a deweloperzy coraz częściej proponują zniżki – pisze Property News. Czy to sygnał nadchodzących zmian dla kupujących?

W największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, dynamika wzrostu cen mieszkań wyraźnie wyhamowała. Jak podaje portal Property News, w niektórych lokalizacjach ceny nowych lokali w 2025 roku są niższe o 2-5 procent w porównaniu z rekordowymi poziomami z 2023 roku.

Deweloperzy wprowadzają promocje i rabaty. W ofertach można znaleźć obniżki cen, darmowe miejsca parkingowe lub dodatkowe usługi, takie jak wykończenie mieszkań.

Dobry moment do negocjacji

Przedłużająca się sprzedaż powoduje presję na obniżki już na etapie ekspozycji oferty. Dodatkowe kilka procent można wynegocjować od ostatniej ceny ofertowej. W transakcjach pojawiają się coraz liczniejsze przykłady spektakularnych efektów negocjacji – opisuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. 

Zniżki są szczególnie zauważalne w przypadku mieszkań o większym metrażu lub w mniej popularnych lokalizacjach.

Sytuacja może być korzystna dla osób planujących zakup mieszkania, zwłaszcza tych z gotówką lub dobrą zdolnością kredytową. Eksperci cytowani przez portal Property News zalecają jednak dokładne porównanie ofert i negocjacje z deweloperami, aby uzyskać najlepsze warunki.

Około jedno na trzy mieszkania kupowane w pięciu największych miastach kosztowało mniej niż 500 tysięcy złotych. W dużej mierze przyczyniła się do tego Łódź, gdzie ceny za metr kwadratowy wciąż są wyraźnie niższe niż w pozostałych dużych ośrodkach miejskich.

Property News / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Źródło: Freepik

Intel rezygnuje z produkcji chipów w Polsce i Niemczech

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa oraz wysoka przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Kaja Kallas przechadzają się po Wielkiej Hali Ludowej przed 25. szczytem Unia Europejska-Chiny w Pekinie, Chiny, 24 lipca 2025 r. Foto: EPA/Mahesh Kumar A. / POOL

UE i Chiny na rozdrożu? Von der Leyen: To punkt zwrotny relacji

W cieniu napięć handlowych, wojny w Ukrainie i klimatycznych wyzwań przywódcy Unii Europejskiej i Chin spotkali się w Pekinie na...

Udostępnij:

Facebook X X X