Wynik finansowy netto sektora bankowego w 2024 roku wyniósł 42 miliardy złotych, wobec 27,6 miliardów złotych w poprzednim roku. To wzrost o 51,9 procent – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Poprawa nastąpiła m.in. dzięki wyższemu wynikowi z tytułu odsetek.
GUS podkreślił w czwartkowym komunikacie, że na wynik finansowy netto sektora bankowego w 2024 roku w wysokości 42,0 miliardów złotych złożyły się zyski netto na kwotę 47,2 miliarda złotych wypracowane przez 543 banki (55 komercyjnych i 488 spółdzielczych) oraz straty netto o wartości 5,2 mld zł poniesione przez 8 banków (7 komercyjnych, w tym 3 oddziały instytucji kredytowych oraz jeden bank spółdzielczy). GUS zauważył, że poprawa wyników finansowych sektora bankowego nastąpiła głównie dzięki wyższemu wynikowi z tytułu odsetek (o 11,5 miliardów złotych) oraz niższym stratom poniesionym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (o 11,2 miliardów złotych).
Jak poinformował GUS, na koniec 2024 roku największą pozycją aktywów sektora bankowego były aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Zgodnie z przekazanymi danymi, stanowiły one 64,8 procent wszystkich aktywów (65,4 procent rok wcześniej).
– Po stronie pasywów dominującą pozycją były zobowiązania finansowe, które stanowiły 88,6 procent pasywów (88,5 procent). Udział kapitałów własnych w pasywach wyniósł 8,6 procent (bez zmian) – podał GUS.
Zgodnie z danymi GUS wartość kredytów sektora niefinansowego wyniosła 1 194,0 milarda złotych (stan na 31 grudnia 2024 roku) – to wzrost o 4,1 procent. względem wartości z końca 2023 roku. W sektorze niefinansowym przeważały kredyty udzielone gospodarstwom domowym (756,8 miliardów złotych, 63,4 procent wartości), w których 62 procent stanowiły kredyty przeznaczone na nieruchomości mieszkaniowe.
Z danych GUS wynika, że kredyty mieszkaniowe powiązane z kursem CHF/PLN stanowiły 2,4 procent (4,9 procent rok wcześniej) całości kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych. Kredyty dla przedsiębiorstw należały w większości do małych i średnich przedsiębiorstw (62,5 procent wartości kredytów dla przedsiębiorstw). GUS podkreślił, że pod względem produktowym największy udział w kredytach przedsiębiorstw należał do kredytów operacyjnych (170,2 miliardów złotych, wzrost o 4,3 procent) i kredytów inwestycyjnych (164,2 miliardów złotych wzrost o 4,8 procent). Z kolei kredyty przedsiębiorstw przeznaczone na nieruchomości osiągnęły wartość 66,7 miliardów złotych (mniej o 1,9 procent).
Urząd statystyczny zauważył, że w 2024 roku, podobnie jak w 2023, żaden nowy bank lub oddział instytucji kredytowej nie rozpoczął działalności operacyjnej.
– Działalność zakończyły natomiast trzy banki spółdzielcze oraz jedyny działający w sektorze oddział banku zagranicznego. Dwa banki spółdzielcze połączyły się z innymi bankami spółdzielczymi, a jeden bank spółdzielczy połączył się z polskim bankiem komercyjnym – podał GUS. Dodał, że w 2024 roku, w wyniku zmian właścicielskich jeden bank komercyjny kontrolowany przez Skarb Państwa stał się bankiem ze 100 procent udziałem kapitału zagranicznego.
PAP / Biznes Alert