Aktualności

Deweloperzy na celowniku. Ceny mieszkań będą jawne

Alarm w centrum Warszawy

W Warszawie przeprowadzony został test systemu alarmowania / Fot: biznesalert.pl

Senat przyjął ustawę, która ma diametralnie zmienić zasady gry na rynku nieruchomości. Deweloperzy będą musieli ujawniać pełne ceny oferowanych mieszkań – wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami.

Zgodnie z przyjętą ustawą, każdy deweloper zostanie zobowiązany do publikowania na swojej stronie internetowej pełnej informacji o cenach mieszkań. Oznacza to, że nie będzie już możliwe ukrywanie dodatkowych opłat, takich jak koszt miejsca postojowego, komórki lokatorskiej czy udziału w częściach wspólnych budynku. Co więcej, każda oferta musi zawierać historię zmian ceny – klient będzie mógł łatwo sprawdzić, jak cena mieszkania ewoluowała w czasie.

Nowe przepisy przewidują również konkretne sankcje dla firm, które nie dostosują się do wymogów. Za brak aktualizacji cen lub brak ich publikacji deweloperzy mogą zostać ukarani grzywną sięgającą nawet 10 procent rocznego obrotu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które wspierało projekt ustawy, zapowiada stanowcze egzekwowanie przepisów.

Deweloperzy podzieleni

Wprowadzenie nowych przepisów wywołało falę komentarzy w branży. Zwolennicy reformy podkreślają, że transparentność cen doprowadzi do uczciwszej konkurencji i pomoże klientom podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe. Z kolei część deweloperów, zwłaszcza zrzeszonych w Polskim Związku Firm Deweloperskich obawiają się biurokracji oraz konieczności wprowadzania częstych aktualizacji ofert.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ustawa została już przyjęta przez Senat, a teraz czeka na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe obowiązki dla deweloperów mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Rząd zapowiada także uruchomienie centralnej bazy danych z aktualnymi ofertami mieszkań, która ma stanowić uzupełnienie nowych przepisów i dodatkowe narzędzie dla kupujących.

Property news / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Rosja zaatakowała polską fabrykę. Drony uderzyły w Grupę Barlinek

Trzy drony uderzyły w fabrykę Barlinek, produkującą warstwy podłogowe. Fabryka znajduje się na Ukrainie. Są ranni, w tym dwóch ciężko...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Rekonstrukcja rządu. 60 procent badanych nie wierzy, że pomoże

59,3 procent badanych nie wierzy, że rekonstrukcja rządu pomoże w zażegnaniu kryzysu politycznego. Według ustaleń Rzeczpospolitej prawdziwe zmiany są rozważane...

Udostępnij:

Facebook X X X