GP: Prezes PiS zaangażował się w sprawę podatku od wiatraków

23 sierpnia 2018, 07:15 Alert
oze wiatraki
OZE. fot. Pixabay

Samorządy chcą, aby ewentualne straty będące konsekwencją zmiany opodatkowania elektrowni wiatrowych były pokryte z budżetu Państwa.W sprawę zaangażował się też prezes PiS Jarosław Kaczyński – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Według gazety spotkanie w tej sprawie z wiceministrem finansów ma odbyć się dzisiaj. Ze strony samorządów mają wziąć w nim udział przedstawiciele gminy Świecie nad Osą – nieformalnego lidera grupy ponad 80 gmin, radcowie prawni, eksperci Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energetyce Odnawialnej i Związku Gmin Wiejskich RP.

– Zamierzamy bardziej słuchać, jakie propozycje ma dla nas Ministerstwo, niż po raz kolejny przedstawiać argumenty o niekonstytucyjności nowych przepisów, które wprowadzono z mocą wsteczną. Uważamy, że piłka jest teraz po stronie rządzących – powiedział cytowany przez „Gazetę Prawną” Przemysław Szczepanowski, zastępca wójta gminy Świecie nad Osą.

Samorządowcy szacują, że wartość potencjalnych start związanych ze zmianą opodatkowania elektrowni wiatrowych może sięgnąć kwoty nawet 450 mln zł.

Gazeta zwraca uwagę, że w skrajnych przypadkach łączna wartość zwrotu właścicielom wiatraków nadpłaconego podatku od nieruchomości wynosi ponad 36 proc. bieżących dochodów gmin.

Przypominamy, że gmina Świecie nad Osą złożyła w tym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy o OZE, która przywróciła z mocą wsteczną niekorzystne dla gmin zasady opodatkowania farm wiatrowych.

Podobne działania zapowiadają też inne gminy. – Planujemy zaskarżyć przepis przejściowy, który wprowadza od początku tego roku zmianę art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, określającego definicję budowli, oraz przepis ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, definiujący elektrownię wiatrową – powiedział cytowany przez „Gazetę Prawną” Andrzej Hałuzo, radca prawny z gminy Kobylnica.

Samorządowcom udało się zainteresować sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który interweniował w niej ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

„Dalsze obowiązywanie regulacji prawnych, które od 1 stycznia podniosły obciążenia podatkowe nakładane na przedsiębiorców w sektorze odnawialnych źródeł energii, w przypadku podatku od nieruchomości od elektrowni wiatrowych w istotny sposób – w przypadku ich utrzymania – skutkowałyby wzrostem cen energii dla odbiorcy końcowego. Ryzyko wzrostu cen energii dotknęłoby także jednostki samorządu terytorialnego” – napisano w cytowanej przez „Gazetę Prawną” odpowiedzi ministra energii na pytania prez. Kaczyńskiego.

W swojej odpowiedzi prezesowi PiS minister energii podkreśla też, że najważniejsza jest ochrona interesu odbiorcy końcowego i utrzymanie cen energii na społecznie akceptowalnym poziomie.

Gazeta Prawna/CIRE.PL