Grabowski: Kontynuacja i korekty

5 grudnia 2013, 12:06 Gaz
fot. Darek Iwanskiwww.iwanski.com.pl+48 601 362 305d.iwanski@interia.pl

– Zakończenie prac nad ustawą ws. gazu łupkowego i przyspieszenie jego poszukiwań. Powołanie zespołu do spraw wdrażania ustawy śmieciowej. Kontynuacja prac poprzedników. To w najbliższym czasie moje priorytety – pisze nowy minister środowiska Michał Grabowski na swoim blogu w portalu premier.gov.pl.

– Nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze, regulująca m.in. kwestie gazu łupkowego, jest na ostatnim etapie przygotowań do przedstawienia Radzie Ministrów. Jej głównym celem jest przyspieszenie prac poszukiwawczych i wydobywczych. Przed zaproponowaniem rządowi ostatecznego rozstrzygnięcia przeprowadzę konsultacje z przedsiębiorcami i niezależnymi ekspertami. Chciałbym, żeby prawo było możliwie przyjazne dla inwestorów, którzy mu podlegają. To oni ryzykują swoje bardzo wysokie środki finansowe już na wstępnym etapie – pisze polityk. – Przejmuję kierowanie ministerstwem z założeniem prowadzenia polityki kontynuacji. Wyrazem tego jest fakt, że mój poprzednik, minister Marcin Korolec pozostaje w resorcie w nowej roli pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej i sekretarza stanu. To najlepszy w Polsce specjalista od negocjacji klimatycznych. Dowodem na to jest chociażby polityczny sukces Konferencji Klimatycznej i wytyczenie w Warszawie drogi do pierwszej w historii globalnej umowy na temat przeciwdziałania zmianom klimatu.

– Po tygodniu pełnienia funkcji ministra środowiska poznałem już ogrom tematów, które będą mi spędzać sen z powiek. Kontynuacja prac poprzedników, przyspieszenie spraw związanych z gazem łupkowym, przygotowanie korekt we wdrażaniu ustawy śmieciowej – to moje główne cele – deklaruje Grabowski.