Dziś w Watykanie, na zaproszenie papieża Franciszka, odbyło się spotkanie ministrów środowiska i klimatu Unii Europejskiej. Tematem rozmów była ochrona środowiska oraz potrzeba przeciwdziałania zmianom klimatu. W audiencji udział wzięli minister środowiska Maciej Grabowski oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec.
Audiencja wiązała się z publikacją ostatniej encykliki papieża „Laudato Si”, pracami nad Celami Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs) i zbliżającym się szczytem klimatycznym COP21. W trakcie spotkania w Watykanie papież wezwał ponownie ministrów środowiska Unii Europejskiej do jeszcze bardziej wytężonej pracy w celu realizacji strategii zwalczania degradacji środowiska i ubóstwa. Jak podkreślił, obie te kwestie są ze sobą ściśle powiązane.
W swoim wystąpieniu papież zwrócił uwagę na trzy zasady: solidarności, sprawiedliwości i uczestnictwa. Powiedział, że najbardziej narażone na degradację środowiska, powodowaną często przez kraje bogate, są państwa ubogie. Dlatego niezbędna jest solidarność międzynarodowa, oznaczająca na przykład rozwój i transfer odpowiednich technologii ekologicznych do krajów uboższych. Mówiąc o sprawiedliwości, nawiązał do „długu ekologicznego”, który wynika z braku równowagi handlowej i nieproporcjonalnego wykorzystywania przez niektóre kraje zasobów naturalnych.
Papież podkreślił, że te państwa powinny dawać przykład, promując programy na rzecz zrównoważonego rozwoju czy też wprowadzając cyrkulacyjny model gospodarczy, a przede wszystkim zachęcając do nowego stylu postępowania i życia. W odniesieniu do zasady uczestnictwa, papież wskazał na potrzebę zapewnienia wszystkim ludziom udziału w decyzjach dotyczących wykorzystania możliwości, jakie daje nauka i technika.
Franciszek nawiązał także do zbliżającego się szczytu COP21 w Paryżu. Podczas niego ma zostać zawarta nowa globalna umowa klimatyczna. Papież zachęcał ministrów do intensyfikacji pracy, aby w Paryżu udało się osiągnąć pożądany wynik.
Na koniec audiencji ministrowie mieli okazję do krótkiej rozmowy z papieżem. Podsumowując spotkanie, minister Grabowski potwierdził, że polski rząd jest za przyjęciem w Paryżu nowej, dobrej i powszechnej umowy klimatycznej. – Taka umowa będzie korzystna dla zmian klimatu i zapewni Polsce warunki do zrównoważonego rozwoju.
Źródło: Ministerstwo Środowiska