Greckie gazociągi znalazły nabywcę

24 kwietnia 2018, 06:45 Alert

Konsorcjum trzech europejskich spółek energetycznych przejmie 66 procent udziałów greckiego operatora gazowego.

Praca przy rurociągu. Fot. Gazprom Nieft
Praca przy rurociągu. Fot. Gazprom Nieft

Europa Zachodnia inwestuje w Grecji

Jak podała grecka Agencja ds. Prywatyzacji (TAIPED), grupa złożona z trzech europejskich spółek gazowych wygrała przetarg na zakup części greckiego operatora gazowego DESFA, do którego należy jedyny w tym kraju terminal LNG znajdujący się na wyspie Revithoussa. Włoski Snam przejmie 60 procent udziałów w nowej spółce, a hiszpański Enagás i belgijski Fluxys otrzymają po 20 procent udziałów każdy. Wartość przyjętej przez TAIPED oferty wynosi 535 mln euro (660,2 mln dolarów) za 66 procent kapitału zakładowego DESFA przedstawionego przez konsorcjum. Jednocześnie rozpoczęły się rozmowy z greckimi i międzynarodowymi bankami o zabezpieczeniu finansowania powyższej transakcji.

We wspólnym oświadczeniu Snam, Enagás i Fluxys, współudziałowcy w projekcie Gazociągu Transadriatyckiego (Trans Adriatic Pipeline – TAP), ogłosili, że w najbliższych latach wesprą przyspieszenie rozwoju greckiej infrastruktury gazowej, aby w pełni zrealizować potencjał Grecji jako ważnego węzła tranzytu gazu naturalnego. Dodatkowo wpłyną również na rozwój rynku krajowego, a także na inne inicjatywy związane z przesyłem błękitnego paliwa.

Położenie strategiczne

Dzięki swojemu strategicznemu położeniu w basenie Morza Śródziemnego Grecja może stać się ważnym hubem umożliwiającym dywersyfikację dostaw i otwarcie nowych tras dla transportu gazu ziemnego w Europie, czytamy w komunikacie wydanym przez konsorcjum. Dodatkowo spółka wesprze DESFA nowym technicznym i operacyjnym know-how oraz opracuje nowe procedury dotyczące gazu ziemnego, takie jak na przykład przystosowywanie metanu i biometanu na potrzeby transportu. Chce w ten sposób znacząco przyczynić się do procesu redukcji emisji CO2 w Grecji.

Podpisanie umów dotyczących nabycia udziałów w greckim operatorze gazowym jest zależne od przejścia dalszych etapów przewidzianych w procedurze przetargowej i lokalnych przepisach prawnych w zakresie prywatyzacji. Zamknięcie transakcji nastąpi w drugiej połowie roku, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zezwoleń, w tym ugody antymonopolowej.

W 2017 roku DESFA odnotowała znaczący wzrost dochodów w porównaniu z poprzednim rokiem, z zyskiem operacyjnym przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów i obligacji oraz podatków i amortyzacji (EBITDA) wynoszącym około 177 mln euro i dodatnim saldem finansowym netto wynoszącym około 5 mln euro (w tym z dostępną gotówką w wysokości około 228 mln euro).

Udziały w Trans Adriatic Pipeline (TAP) posiadają odpowiednio: BP – 20 procent, azerbejdżański SOCAR – 20 procent, włoski Snam – 20 procent, belgijski Fluxys – 19 procent, hiszpański Enagás – 16 procent i szwajcarskie Axpo – 5 procent.

LNG World News/TAP/Roma Bojanowicz