Napięcie między Grecją a Turcją rośnie przez spór o surowce

23 lipca 2020, 15:00 Alert

Okręty greckiej marynarki wojennej popłynęły dziś nad ranem do południowej części Morza Egejskiego i zostały postawione w stan gotowości, ponieważ Turcja rozpoczęła odwierty badawcze na południe od greckiej wyspy Kastelorizo na greckich wodach terytorialnych tego akwenu.

Flaga Turcji. Źródło: Public Domain Pictures
Flaga Turcji. Źródło: Public Domain Pictures

Ateny zaprotestowały kilka dni temu i zażądały od Turcji natychmiastowego zaprzestania „nielegalnej działalności”. Ostrzegły Ankarę przed niebezpieczeństwem dalszej eskalacji napięć między tymi krajami. – Jednostki marynarki wojennej rozpoczęły wczoraj operację na południu i południowym wschodzie Morza Egejskiego – podało dowództwo greckiej marynarki wojennej.

– Żądamy, aby Turcja natychmiast zaprzestała nielegalnych działań, które naruszają nasze suwerenne prawa i podważają pokój i stabilność w regionie – oświadczył grecki minister spraw zagranicznych. Konflikt między dwoma państwami członkowskimi NATO przybiera coraz groźniejsze rozmiary od kiedy we pod dniem morskim wschodniej części Morza Śródziemnego odkryto bogate złoża gazu ziemnego. Turcja zamierza stworzyć warunki do rozszerzenia swoich wpływów na Morzu Śródziemnym, dlatego m.in. zawarła niezgodne z międzynarodowym prawem morskim porozumienie z rządem w Trypolisie pozwalające Turcji i Libii na opanowanie prawie całego wschodniego regionu Morza Śródziemnego.

Spór zagraża projektowi Gazociągu Śródziemnomorskiego, czyli East Med, wspieranego przez Unię Europejską, który miałby połączyć złoża Cypru i Izraela przez Grecję z Unią Europejską.

ANA/Teresa Wójcik

Spór o gaz na Morzu Śródziemnym trwa pomimo koronawirusa