AlertEnergetykaGaz.

Grecy rozbudowują infrastrukturę LNG, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy

Trzeciego maja w Aleksandropolis oficjalnie rozpoczęła się realizacja drugiego w tej części Grecji terminalu magazynowo-regazyfikacyjnego gazu skroplonego. W uroczystości wzięli udział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz kończący swoją misję w Atenach ambasador Stanów Zjednoczonych Goffrey Payat, nominowany na zastępcę sekretarza stanu USA ds energii.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis z tej okazji podkreślił, że Aleksandropolis to nowa brama energetyczna dla Europy Południowej i Środkowej, a ten cały region będzie odgrywać ważną rolę na mapie energetycznej UE. – W tej części Europy wkrótce będziemy mogli zupełnie pozbyć się gazu pochodzącego ze źródeł rosyjskich. Szantaż gazowy Moskwy sprawia, że nowe inwestycje są nie tylko konieczne, ale i wyjątkowo pilne – dodał premier Grecji. Podkreślił, że rząd grecki zobowiązuje się do zakończenia prac nad nowym terminalem w ciągu 20 miesięcy tak, aby w Aleksandropolis w 2023 roku dostarczały gaz dwa terminale pływające (FSRU) o łącznej mocy regazyfikacji około 14 mld m sześc. rocznie. Pierwszy terminal w Aleksandropolis zostanie oddany do użytku do końca 2022 roku.

– Greckie terminale LNG to także dalsza rozbudowa gazoportu Revythousa o nową, kolejną jednostkę regazyfikacyjną, która zwiększy potencjał tego terminalu o około 70-77 procent – dodał Mitsotakis.

Według oficjalnych danych, trwają także prace przygotowawcze przy projekcie czwartego greckiego terminalu LNG koło Koryntu o mocy regazyfikacyjnej 5 mld m sześc. – Zdolności zgazowania LNG w Grecji mogą zostać potrojone do końca 2023 roku – zaznaczył premier.

W uroczystości wzięli udział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, kończący swoją misję w Atenach ambasador Stanów Zjednoczonych Goffrey Payat, nominowany na zastępcę sekretarza stanu USA ds energii, a także premier Bułgarii Kiril Petkow, prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, oraz premier Republiki Macedonii Północnej Dimitar Kovaczewski.

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że ten projekt jest kamieniem milowym w rozwoju energetyki w Europie.

Grecja jest jedynym dostawcą gazu do Bułgarii od kiedy Moskwa zamknęła kurek dla tego kraju. Od tego momentu 40 procent zapotrzebowania na gaz w Bułgarii pokrywają dostawy z Revythousy, a 60 procent sprzedawany przez DEPA rosyjski gaz z hubu w Baumgarten w Austrii. Jednakże DEPA od 2023 roku będzie otrzymywać wyłącznie regazyfikowany gaz skroplony z Alaksandropolis.

– Początkowo byłem dość sceptyczny wobec projektu dostaw przez Grecję. (…) Obecnie akceptujemy go, to jest realna możliwość dywersyfikacji źródeł importu gazu. Zapewni to bezpieczeństwo pozyskania znacznych ilości gazu – podkreślił prezydent Serbii.

Gaz po regazyfikacji w dwóch terminalach Aleksandropolis gazociągiem greckiego systemu przesyłu zostanie dostarczony interkonektorem IGB (180 km.) do Bułgarii, a następnie do Serbii, Rumunii i w perspektywie do Ukrainy, a także Macedonii Północnej.

IGB wedlug pierwotnego projektu firmy Gastrade, realizatora projektu, miał być zakończony w 2023 roku. Obecnie firma na wniosek greckiego rządu przyspieszy realizację IGB o co najmniej sześć miesięcy.

Teresa Wójcik

Niemcy zamierzają zbudować dwa terminale LNG do końca 2022 roku


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X