ŚrodowiskoWszystko

Greenpeace: Polska zyska na realizacji nowego porozumienia klimatycznego

Premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko na szczycie COP21

Premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko na szczycie COP21

Dziś w Nowym Jorku Premier Beata Szydło podpisze nowe globalne porozumienie klimatyczne wynegocjowane w grudniu ubiegłego roku podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu. W ocenie Greenpeace Polka podpisanie porozumienia przez rząd jest krokiem w dobrym kierunku. Jednocześnie ekolodzy postulują, by w ślad za nim poszło wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Wejście w życie porozumienia paryskiego i związana z nim transformacja sektora energetycznego może przynieść naszemu krajowi szereg korzyści – twierdzi Greenpeace Polska

– Pozwoli na przynajmniej częściowe ograniczenie strat, które może ponieść polska gospodarka w wyniku niedostosowania do zmian klimatu, oszacowanych jako tzw. koszty zaniechań na 120 miliardów złotych w okresie 2020-2030 i znacząco więcej w każdej kolejnej dekadzie. To oficjalne dane z Ministerstwa Środowiska uwzględnione w „Strategicznym planie adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020” – powiedziała Magdalena Zowsik, ekspertka Greenpeace ds. polityki energetycznej.

W ocenie ekologów wejście w życie globalnej umowy będzie także poważnym impulsem dla głębokich zmian gospodarczych w Polsce, obejmujących najważniejsze sektory gospodarki (energetyka i przemysł wydobywczy, budownictwo, rolnictwo). Dzięki inwestycjom w energetykę odnawialną i efektywność energetyczną w perspektywie dekady możliwe jest zwiększenie polskiego PKB o dodatkowe 0,5 proc.

Greenpeace zwraca jednocześnie uwagę, że coraz więcej państw decyduje się na rezygnację ze spalania węgla i przywołuje przykład Wielkiej Brytanii i USA. Jak podkreślają ekolodzy Brytyjczycy do 2025 r. mają zamknąć wszystkie elektrownie węglowe, a w Stanach Zjednoczonych od 2009 r. zamknięto lub przeznaczono do zamknięcia ponad dwieście elektrowni węglowych.

-Peabody, największy producent węgla w Stanach Zjednoczonych, niedawno złożył wniosek o upadłość. Z drugiej strony intensywnie rozwija się energetyka odnawialna. Inwestują w nią kolejne państwa, w tym także Chiny, które są światowym liderem w inwestycjach w energetykę wiatrową i słoneczną – podkreśla Greenpeace.

W uch ocenie rozwój rozproszonej energetyki opartej na OZE również Polsce przyniesie ogromne korzyści: podniesie bezpieczeństwo energetyczne Polski i stworzy tysiące nowych miejsc pracy.

– Pani Premier powinna podpisane porozumienie przełożyć na czyny. Właśnie teraz Ministerstwo Energii pracuje nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Mamy nadzieję, że zmiany w ustawie będą korzystne, szczególnie dla rozwoju rozproszonej energetyki obywatelskiej i polskie rodziny otrzymają sprawiedliwe wsparcie w postaci gwarantowanych cen na energię produkowaną w przydomowych mikroinstalacjach – mówi Magdalena Zowsik.

Źródło: Greepeace


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X