Greta Thunberg walczy z koronawirusem. Zaprasza na strajk klimatyczny online

12 marca 2020, 13:30 Alert

Greta Thunberg, założycielka ruchu młodzieżowego Fridays for Future, wezwała innych aktywistów klimatycznych do przeniesienia swoich cotygodniowych wieców do sieci internetowej z powodu pandemii koronawirusa.

Greta Thunberg na COP24. To jej akcja w Norwegii zainspirowała protesty w Polsce. Fot. YouTube
Greta Thunberg na COP24. To jej akcja w Norwegii zainspirowała protesty w Polsce. Fot. YouTube

Strajk klimatyczny online

Coraz więcej krajów zakazuje dużych publicznych zgromadzeń w ramach działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Thunberg przyciąga tłumy młodych protestujących przeciwko zmianom klimatu, ostatnio brała udział w protestach w Bristolu w Wielkiej Brytanii oraz w Brukseli. Obecnie ze względów bezpieczeństwa jest to utrudnione, ale Greta ma pomysł i na to: – Możesz dołączyć do #DigitalStrike na nadchodzące piątki – opublikuj swoje zdjęcie i użyj hasztagu #ClimateStrikeOnline #fridaysforfuture #climatestrike #schoolstrike4climate – napisała na swoim koncie na Twitterze.

– Kryzys klimatyczny i ekologiczny jest największym kryzysem, przed jakim kiedykolwiek stanęła ludzkość, ale na razie (oczywiście w zależności od tego, gdzie mieszkasz) będziemy musieli znaleźć nowe sposoby zwiększania świadomości społecznej i popierania zmian, które nie angażują zbyt dużych tłumów. Słuchajcie lokalnych władz – napisała szwedzka aktywistka.

Reuters/Michał Perzyński

KE przedstawiła prawo klimatyczne, ale Greta Thunberg narzeka, że to za mało