Środowisko

Grobicki: COP24 wyznaczył nowy etap w światowej polityce klimatycznej

Grzegorz Grobicki podczas IV Polsko-Japońskiego Seminarium Czystego Węgla / fot. BiznesAlert.pl

– Uzgodnienie tzw. reguł katowickich to wielki sukces Polski i nadszedł czas na ich wdrożenie – powiedział podczas IV Polsko-Japońskiego Seminarium Czystego Węgla, Grzegorz Grobicki, dyrektor biura polskiej prezydencji COP24. Jak podkreślił reguły katowickie są w rzeczywistości instrukcją obsługi porozumienia paryskiego, które wskazuje jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć światowej katastrofy klimatycznej.

– W Paryżu uzgodniono, co trzeba zrobić, natomiast w Katowicach określono jak to zrobić. Negocjacje zakończyły się sukcesem, głównie dzięki temu, że udało się pogodzić priorytety różnych grup państw – powiedział.

Według niego jedynym elementem, którego nie udało się uzgodnić w Katowicach to mechanizmy rynkowe, czyli dozwolony przez porozumienie paryskie handel jednostkami emisji. – Prace nad rozwiązaniem tej kwestii będą prowadzone podczas COP25 – dodał.

W trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że COP24 zakończył etap budowy otoczenia prawnego, dla światowej polityki klimatycznej, na poziomie międzynarodowym. – Teraz nadszedł czas, aby przejść od negocjacji, do wdrożenia rozwiązań wypracowanych w Katowicach. Jest to nieuniknione i musi się odbywać na poziomie krajowym. Każde państwo stoi przed dwoma dużymi wyzwaniami: stworzeniem krótkoterminowych polityk i legislacji, aby wypełnić swoje zobowiązania, wynikające z porozumienia paryskiego, ale i transformacji polityki energetycznej do 2050 roku – mówił.

Jego zdaniem nie można mówić o polityce klimatycznej, w oderwaniu od polityki energetycznej. Wśród czynników, które będą kształtowały politykę energetyczną, po szczycie w Katowicach jest m.in. oddolne tworzenie polityk klimatycznych. – To państwo będzie wskazywało, jakie cele chce osiągnąć. Poszczególne kraje same będą wybierały, jak będą osiągać cele klimatyczne. Ważne w tym kontekście jest uzgodnienie neutralności technologicznej. Bez względu na wykorzystane technologie, powinny one wspomóc redukcję emisji dwutlenku węgla, ponieważ dążymy do osiągnięcia neutralności klimatycznej – powiedział Grobicki.


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemieckie ciężarówki boją się opłat za klimat

  Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) wyraziło obawy o wysokie grzywny liczone w miliardach euro ze względu na wygórowane cele...

Udostępnij:

Facebook X X X