EnergetykaPrzemysł

Drogi gaz i dumping z Rosji uderzają w Grupę Azoty (RELACJA)

Grupa Azoty przyznaje, że pomimo konkurencyjnej oferty osiąga niższe wyniki sprzedaży, co wynika z wysokiej ceny gazu ziemnego. W jej wyniki uderzają także dumping z Rosji.

– Był to bardzo trudny rok branży nawozowej. Wynikał on głównie ze zdecydowanie wyższych cen gazu, o około 20 procent. Tych kosztów nie dało się przenieść na wszystkie produkty – przyznał Łapiński. Przykładem jest jego zdaniem melamina. Prezes mówił o rosnącym popycie i dobrej sprzedaży, które jednak nie przekładają się na lepsze wyniki. Przychody ze sprzedaży są niższe, niż w poprzednich latach.

– 36 procent kosztów surowcowych to gaz. Jesteśmy na to wrażliwi – przyznał Łapiński. Różnie to wygląda w Grupie, bo – na co wskazał przedstawiciel Azotów – na przykład Police są bardziej zależne od fosforytów i soli potasowej.

– Polski rynek ma swą niedoskonałość w stosunku do innych rynków – powiedział wiceprezes Łapiński. – Być może Grupa Azoty jest karana na rynku, że tyle inwestuje. Może to jest element studzący entuzjazm i przekłada się na niedoszacowanie akcji na giełdzie – powiedział prezes Wardacki.

21 czerwca 2017 roku Grupa Azoty oraz jej spółki zależne zawarły umowy na sprzedaż paliwa gazowego z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Umowy dotyczą dostaw paliwa gazowego od 1 października 2018 roku do 30 września 2020 roku z opcją przedłużenia na kolejne dwa lata, do 30 września 2022 roku. Ich podpisanie zostało połączone ze skróceniem do 30 września 2018 roku okresu trwania poprzednich umów.

– Warto spojrzeć na ceny gazu w 2017 roku na skalę globalną i jak wpływały naszej konkurencji, na przykład Jary – powiedział prezes Grupy. Wiceprezes Łapiński przypomniał, że w 2015 i 2016 roku ceny spadły i stąd wynika negatywny efekt dla Azotów. – Ważne jest, aby utrzymać marżę. Przychody są w przypadku nawozów są mniej istotne – ocenił.

Dziennikarz BiznesAlert.pl zapytał o rabat, który miały wtedy otrzymać Azoty od PGNiG. – Mogę mówić tylko o skutku. W 2016 roku ponad 60 procent gazu kupowaliśmy z PGNiG. W 2017 roku kupowaliśmy 90 procent, bo było taniej – zadeklarował Łapiński. – Warunki są dużo korzystniejsze, niż u konkurencji – podkreślił.

Dumping i przestępstwa

– Staramy się walczyć z konkurencją, która nie jest uczciwa – ocenił Wardacki. Świadczą o tym jego zdaniem akcje Centralnego Biura Antykorupcyjnego, fałszywe certyfikaty i próby wprowadzania nielegalnie rosyjskich nawozów. – Produkcja rosyjska, dotowanie produkcji azotów, wchodzenie z kosztami, które są zupełnie inne, do tego działania legislacyjne – wyliczał. – W sytuacji dumpingu i polityki producentów rosyjskich na rynku polskim, musimy walczyć prawnie tak, aby zasady konkurencji były równe dla wszystkich – powiedział prezes.

Wardacki mówił o “gazie za dolara” dla rosyjskich spółek azotowych. Wiceprezes Łapiński sekundował danymi. W Rosji gaz kosztuje 2-3 dolary za mmBtu. “Na końcu rury w Europie” ta liczba rośnie już do ponad 6 dolarów. – Rosja dotuje koncerny nawozowe, aby kontynuować ekspansję w Europie. Widać to po kolejnych przejęciach – ocenił szef departamentu finansowego Azotów. – Jeżeli spojrzeć na krzywą, to widać kiedy wzrastał import nawozów rosyjskich – dodał prezes Wardacki.

Podkreślił także, że w 2016 roku na wizerunek firmy wpływały także dyskusje o nierentownych złożach w Senegalu, które nie należą do Azotów. Wardacki zapewnił, że spółka zabiega o jak najmniejsze zakadmienie nawozów i wyciągnęła lekcję z tego przypadku. – Nasze działania zagwarantują bezpieczne funkcjonowanie Grupy.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X