AlertEnergetykaPrzemysł

Grupa Azoty: sprzedaż Zakładów Azotowych Puławy na rzecz Orlenu jest “stanowczo przedwczesna”

Terminal przeładunkowo-rozładunkowy Azotów w Policach. Fot. Grupa Azoty.

Terminal przeładunkowo-rozładunkowy Azotów w Policach. Fot. Grupa Azoty.

Potencjalna sprzedaż Zakładów Azotowych Puławy na rzecz Orlenu musi się opłacać Grupie Azoty, a przesądzanie obecnie o powodzeniu tej transakcji jest “stanowczo przedwczesne”, poinformowała Grupa Azoty.

Na początku czerwca prezes zarządu Grupy Orlen, Daniel Obajtek potwierdził, że planuje przejąć puławskie Azoty. Puławskie Azoty od dawna są w trudnej sytuacji, co zamierza wykorzystać Orlen w budowie koncernu multienergetycznego.

– Potencjalna transakcja może polegać na sprzedaży posiadanych przez Grupę Azoty (Tarnów) udziałów w Grupie Azoty Puławy. Oznacza to, że sprzedaż tych udziałów będzie się wiązać z pozyskaniem znaczących środków finansowych przez spółkę w Tarnowie – informuje Grupa Azoty.

– Środki finansowe pochodzące z tej transakcji mogą pozwolić na przyspieszenie zarówno koniecznego i kosztownego procesu transformacji energetycznej oraz pozwolić na dodatkowe inwestycje rozwojowe – czytamy w oświadczeniu.

Spółka zapewniła jednocześnie, że bez względu na finał rozmów dotyczących puławskich zakładów Grupy Azoty, sytuacja grupy kapitałowej jest stabilna, a miejsca pracy nie są zagrożone. – Grupa Azoty na bieżąco wypełnia wszystkie zobowiązania wynikające z działalności operacyjnej i inwestycyjnej – podsumowano.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 roku.

Grupa Azoty / Jacek Perzyński

Rusza inwestycja Polimery Police. To największy taki projekt Grupy Azoty w historii


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...

Szefowie senackich komisji chcą wywrócić stolik z ustawą wiatrakową

Senatorowie Stanisław Gawłowski z Koalicji Obywatelskiej i Waldemar Pawlak z PSL postanowili wczoraj „zrobić porządek” z rządowym projektem ustawy o...
Tomasz Stępień, prezes Stowarzyszenia Energetyki Jądrowej PZPB-Atom. Fot. PZPB

Polska montuje łańcuch dostaw elektrowni jądrowej. Firmy budowlane łączą siły

Polskie firmy budowlane łączą siły, aby wziąć czynny udział w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Nowo utworzone stowarzyszenie...

Udostępnij:

Facebook X X X