Polski gigant chemiczny opublikował szacunkowe dane produkcji za luty 2024 roku. Z opublikowanego raportu wynika, że wolumen nawozów azotowych w spółkach Grupy Kapitałowej wzrosła względem stycznia. Szacunkowa produkcja w lutym wyniosły 252 tys. ton w porównaniu do 199 tys. ton w styczniu – podaje spółka.
Produkcja nawozów wieloskładnikowych wzrosła do 57 tys. ton z 37 tys. ton, a nawozów specjalistycznych wzrosła do 26 tys. ton z 24 tys. ton.
W segmencie chemia produkcja pigmentów nie zmieniła się i wyniosła 2 tys. ton, mocznika wzrosła do 80 tys. ton z 70 tys. ton, a produktów OXO – wzrosła do 13 tys. ton z 6 tys. ton.
Segment tworzywa odnotował spadek produkcji poliamidu do 8 tys. ton z 9 tys. ton rok wcześniej.
– Odbicie w szacunkowych wolumenach produkcyjnych za luty w przypadku nawozów wskazuje, że odnotowaliśmy wyższe zapotrzebowanie na nawozy od naszej autoryzowanej sieci dystrybucji w kontekście zbliżającego się sezonu nawozowego i terminów aplikacji. Można więc powiedzieć, że obserwowane wzrosty to efekt w dużej mierze czynników zewnętrznych. Aby mówić o długoterminowej rentownej produkcji, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich działań optymalizujących i to nasz cel na najbliższe miesiące – mówi Zbigniew Paprocki, Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Grupy Azoty.
Szacunkowe dane produkcyjne za luty dostępne są na stronie.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 roku.
Grupa Azoty / Jacek Perzyński