Kongresmeni apelują do Pentagonu o zielone światło dla ofensywy Ukrainy

27 maja 2024, 12:15 Alert

Członkowie komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów opublikowali ponadpartyjny list do sekretarza obrony USA Lloyda Austina, w którym wzywają Pentagon do wydania zezwolenia Ukrainie na atakowanie celów na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Kapitol, siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych. Źródło: Wikimedia Commons

Przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, republikański kongresman Mike Turner, powiedział, że Ukraina powinna zostać upoważniona do ostrzeliwania celów strategicznych w Rosji „pod pewnymi warunkami”. Kongresmeni, którzy podpisali się pod apelem uważają, że Ukraińcy nie mogą skutecznie bronić się przed Rosjanami ze względu na politykę administracji Bidena, która wymaga natychmiastowej zmiany.

Autorzy listu apelują również, by Stany Zjednoczone zwiększyły wsparcie w zakresie szkolenia ukraińskich pilotów F-16. Chcą, aby piloci ukraińscy mieli pierwszeństwo do szkoleń z obsługi tych maszyn przed pilotami z innych państw.

– Stany Zjednoczone powinny zezwolić Ukrainie, pod pewnymi warunkami, na użycie broni, która może uderzać w cele w Rosji, wyszkolić więcej ukraińskich pilotów na F-16 i wzmocnić ukraińskie systemy obrony powietrznej – stwierdził republikański kongresman Mike Turner

Voice of America / Mateusz Broncel

Przychodniak: Przekazanie broni z Chin do Rosji to kwestia rachunku zysków (ROZMOWA)