Tauron przeznaczy ogromne środki na dopłaty do wymiany ogrzewania

9 sierpnia 2023, 14:00 Ciepłownictwo

Prawie 2,5 mln zł przeznacza Grupa Tauron na dopłaty dla gospodarstw domowych z południa Polski, które decydują się wymienić ogrzewanie na bardziej efektywne. W tym roku dofinansowywane są pompy ciepła, a wielkość dofinansowania wzrosła do 4,4 tys. zł – wynika z informacji Grupy.

Instalacja pompy ciepła. Źródło: Flickr
Instalacja pompy ciepła. Źródło: Flickr

Program „Ogrzej się z Tauronem” to ekologiczny projekt, który umożliwia otrzymanie dofinansowania do wymiany ogrzewania. Z dopłaty można skorzystać będąc właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i chcąc wymienić stare źródło ciepła na nowe i efektywniejsze. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest w tym roku na pompę ciepła.

– Systematycznie wspieramy naszych klientów w generowaniu długofalowych oszczędności między innymi poprzez program dofinansowania wymiany ogrzewania na efektywniejsze. Szacujemy, że do końca roku pula środków, jakie otrzymają uczestnicy programu „Ogrzej się z Tauron” sięgnie blisko 2,5 miliona złotych – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Interesujące jest, że pompy ciepła stają się coraz popularniejszym źródeł ciepła w polskich domach. W odróżnieniu od klasycznych kotłów na paliwa kopalne i biopaliwa pompa ciepła oddaje kilka razy więcej energii w postaci ciepła, niż pobrała prądu. Może mieć sprawność np. 400 procent, co oznacza, że z 1 kW prądu powstają 4 kW ciepła (współczynnik COP 4). Jest to możliwe, gdyż energia elektryczna nie zamienia się bezpośrednio w ciepło, lecz jest używana do odbierania bezpłatnego ciepła z otoczenia – z powietrza, gruntu, wody.

Warto wykorzystać synergię pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Prąd ze słońca pozwala maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji systemu grzewczego. Najwyższe oszczędności uzyskasz w przypadku instalacji hybrydowej, czyli połączonej z siecią, lecz wyposażonej w magazyn energii, instalacja on-gridowa również przyniesie wymierne korzyści.

Korzystając z tegorocznej edycji programu „Ogrzej się z Tauronem” można starać się również o środki z innych programów wsparcia wymiany źródeł ciepła tj. np. „Czyste Powietrze” i zwiększyć sumę swojego dofinansowania do 50 procent. Dodatkowo przy wsparciu programami lokalnymi, takimi jak np. wrocławska „Kawka Plus” wartość dofinansowania może sięgnąć nawet do blisko 100 procent inwestycji.

Grupa Tauron / Jacek Perzyński

Grupa Tauron i Lasy Państwowe łączą siły na rzecz zalesiania kraju