PAPŚrodowisko

Gryglas: Warszawa powinna lepiej dbać o jakość powietrza

Smog w Warszawie / fot. Wikimedia Commons

Jednym z istotnych tematów w kampanii w wyborach samorządowych w stolicy będzie kwestia jakości powietrza – ocenił w poniedziałek wiceszef Porozumienia Zbigniew Gryglas. Przekonywał, że władzom Warszawy brakuje przemyślanej wizji działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Krytyka władz Warszawy

Gryglas pytany w poniedziałek w radiu Wnet, czy temat jakości powietrza w stolicy będzie poruszany w czasie wyborów samorządowych w Warszawie, powiedział: “Z całą pewnością ten temat (będzie) jednym z istotnych tematów, które będą podnoszone podczas kampanii samorządowej w Warszawie. Nasze miasto jest niestety na liście tych niechlubnych liderów, jeśli chodzi o jakość powietrza”.

Gryglas przekonywał, że władze Warszawy powinny podjąć szereg decyzji, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza w stolicy. “Tutaj nie widać przede wszystkim strategii, przemyślanej wizji, jak te działania mają być podejmowane. Tej wizji brak generalnie w zarządzaniu Warszawą” – ocenił.

Według niego, sytuacja w stolicy, dotycząca źródeł zanieczyszczeń powietrza, jest odmienna od innych dużych miast, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań lub Łódź.

Powietrze w stolicy

“U nas większą rolę odgrywa jednak ruch samochodowy, niż ogrzewanie indywidualne. Warszawa jest miastem, w którym tzw. ciepło systemowe jest dużo bardziej rozpowszechnione, niż w innych polskich miastach (…) ciepło systemowe z natury jest ciepłem czystszym” – powiedział Gryglas.

Mieszkańcy Warszawy mogą od początku lutego na bieżąco sprawdzać jakość powietrza i prognozy stężenia pyłów na kolejne dni. Prezentowany na stronie internetowej http://wip.um.warszawa.pl/ oraz za pomocą aplikacji mobilnej Warszawa 19115, Warszawski Indeks Powietrza obrazuje stężenie pyłu zawieszonego oraz dwutlenku azotu w atmosferze.

Rola transportu miejskiego

W grudniowym wywiadzie dla radia TOK FM wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski mówił, że problem z zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie “rzeczywiście maleje”. “W roku 2006 mieliśmy 180 dni, w których były przekroczenia jakości powietrza, w ubiegłym roku mieliśmy ich 80” – wyjaśniał.

Do polepszenia jakości powietrza w stolicy przyczynić się ma m.in. modernizacja taboru autobusowego. Komisja Europejska poinformowała w styczniu, że podjęła decyzję o przyznaniu 41 mln euro z Funduszu Spójności na zakup 130 autobusów elektrycznych na potrzeby systemu komunikacji w Warszawie. Według informacji przekazanych przez Komisję, autobusy powinny zacząć kursować na początku 2021 roku.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X