„Guardian”: świat wydaje rocznie 5 bln dol. na wsparcie paliw kopalnych

10 sierpnia 2017, 13:30 Alert
Crude Oil Oil Pump Oil Production Heating Oil Oil
(fot. maxpixel.freegreatpicture.com)

Koszty wsparcia paliw kopalnych są gigantyczne – ostrzega brytyjski „The Guardian”, powołując się na badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „World Development”. Wynika z niego, że na ten cel przeznaczane jest ok. 5 bln dol. rocznie, czyli ok. 6,5 proc. światowego PKB.

Dane dotyczą 2015 roku. Do tej kwoty wliczone są nie tylko koszty wydobycia i dostaw, lecz także koszty związane z globalnym ociepleniem, zgonami z powodu zanieczyszczeń powietrza oraz podatki i opłaty, doliczane do cen produktów.

Według „Guardiana” z badania wynika, że subsydiowanie konwencjonalnej energetyki i paliw kopalnych jest kosztowane, nieefektywne i prowadzi do zmniejszenia inwestycji w odnawialne źródła energii i promowanie efektywności energetycznej.

Czysta energia

„Mamy dwa wnioski. Po pierwsze, subsydia na paliwa kopalne są gigantyczne i w takiej czy innej formie ponosimy je wszyscy. Po drugie, subsydia funkcjonują częściowo dlatego, że nie do końca zdajemy sprawę z ich rozmiarów”– pisze „Guardian” i rekomenduje inwestycje w odnawialne źródła energii. „Czyste źródła energii nie wiążą się z kosztami środowiskowymi, które są problemem w przypadku paliw kopalnych” – czytamy w dzienniku.

– Głównym powodem do napisania artykułu była chęć zwrócenia uwagi decydentów i opinii publicznej na ogromne subsydia, związane z wycenianie paliw kopalnych poniżej ich prawdziwej ceny, związanej z kosztami społecznymi – powiedział „Guardianowi” jeden z autorów badania, David Coady z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Guardian”