Izraelski startup H2Pro zebrał 22 miliony dolarów na komercjalizację nowego typu elektrolizera, który wykorzystuje odnawialną energię elektryczną do produkcji wodoru, dołączając do wyścigu o produkcję taniego zielonego wodoru po zabezpieczeniu inwestycji z funduszy wspieranych przez założyciela Microsoft Billa Gatesa i miliardera z Hongkongu Li Ka-shinga.
Obniżyć cenę zielonego wodoru
W miarę jak rządy i przemysł coraz poważniej podchodzą do kwestii redukcji emisji gazów cieplarnianych, wzrosło zapotrzebowanie na wodór wytwarzany przez elektrolizę wody przy użyciu energii z OZE jako potencjalnego paliwa wolnego od węgla, które ma zastąpić węgiel, ropę i gaz ziemny. H2Pro podało, że zebrało 22 miliony dolarów na przeniesienie technologii z laboratorium na halę produkcyjną. Zainwestowały w to również japońska firma Sumitomo i producent samochodów Hyundai.
Wodór prawdopodobnie będzie kluczowym elementem dekarbonizacji branż, takich jak produkcja stali i cementu, a być może także żegluga i lotnictwo – biorąc pod uwagę ograniczenia obecnej technologii akumulatorów. Do tej pory jednak zielony wodór nie był powszechnie stosowany, ponieważ jego produkcja jest dość droga.
Technologia H2Pro jest podobna do alkalicznych elektrolizerów, które są obecnie najczęściej używane do produkcji zielonego wodoru, ale z istotną zmianą. Kiedy woda jest rozszczepiana, obecny proces wykorzystuje energię elektryczną nie tylko do rozbicia atomów wodoru i tlenu, ale także do sparowania odpowiednio dwóch atomów wodoru i dwóch atomów tlenu w celu wytworzenia oddzielnych gazów. H2Pro zmniejsza zużycie energii, dzieląc proces na dwie części. Po pierwsze, tworzy wodór na katodzie elektrolizera. Reakcja chemiczna zmienia również skład anody na bazie niklu. Ogniwo jest następnie zalewane gorącą cieczą, która pomaga anodzie uwolnić gazowy tlen za pomocą energii cieplnej zamiast energii elektrycznej, zanim pierwszy krok będzie można wykonać ponownie. H2Pro twierdzi, że ulepszając obecną metodologię, będzie w stanie wyprodukować zielony wodór za 1 dolara za kilogram do drugiej połowy bieżącej dekady.
Bloomberg/Michał Perzyński
Giers: Jak rozwijać wodór? Warto przyjrzeć się Portugalii (ANALIZA)