Hakerzy atakują polskie serwery. Jedną z ofiar jest Krajowa Izba Rozliczeniowa

25 lutego 2022, 12:00 Alert

W ostatnich dniach dochodzi do kolejnych cyberataków w Polsce. Hakerzy zaatakowali między innymi Krajową Izbę Rozliczeniową – Próbowano zaatakować jej stronę oraz polskie serwery rządowe poprzez pocztę elektroniczną – powiedział pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński w rozmowie z Polskim Radiem.

Haker Komputer

Janusz Cieszyński został zapytany o znaczenie wprowadzenia trzeciego stopnia zagrożenia cyberprzestrzeni Charlie-CRP w Polsce, który obowiązuje od poniedziałku. – Wszyscy, którzy są odpowiedzialni za te kluczowe systemy, zarówno w administracji państwowej, jak i u operatorów infrastruktury krytycznej, są po prostu w stanie podwyższonej gotowości – powiedział.

Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa podkreślił, że Polska w ostatnich dniach zidentyfikowała więcej cyberataków niż zwykle. – Na ten moment jest za wcześnie, żeby dokonać przypisania ich do autorów – zaznaczył.

Cieszyński potwierdził, że hakerzy próbowali zaatakować Krajową Izbę Rozliczeniową oraz polskie serwery rządowe poprzez pocztę elektroniczną. – Dwadzieścia siedem tysięcy złośliwych wiadomości w ciągu jednego dnia trafiło do operatorów infrastruktury krytycznej i do odbiorców rządowych – wyjaśnił.

Pełnomocnik dodał, że Polska cały czas monitoruje aktywność w sieci i stara się zapobiegać kolejnym cyberatakom.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura