Handlarze bronią powiązani z Huti prowadzą swoją działalność korzystając z WhatsAppa i X. Na swoich profilach prowadzą m.in. unboxingi karabinów i proszą o darowizny, korzystając z funkcji napiwków.
Tech Transparency Project (TPP), amerykańska organizacja zajmująca się odpowiedzialnością dużych firm technologicznych, poinformowała, że handlerze bronią powiązaną z Huti prowadzą sprzedaż przez WhatsAppa i X. Internetowe sklepy działają miesiące, a w niektórych przypadkach i lata.
Wśród sprzedawanej broni znajdują się również egzemplarze amerykańskiej broni. Jedno ze zdjęć przedstawia karabin M4 z widocznym napisem „własność rządu USA”. Inne egzemplarze mają natowskie oznaczenia. Handlarze sprzedają również broń krótką czy granatniki. Amerykańskie egzemplarze pochodziły najprawdopodobniej z zapasów przekazanym siłom rządowym Jemenu przed 2014 roku, które przejęli Huti. Inne egzemplarze miały cywilne pochodzenie i najpewniej pochodziła z przemytu.
Prawie 200 kont, w tym premium
TPP namierzyło 130 jemeńskich kont na X i 67 na WhatsAppie. Karabiny są oferowane do kwoty 10 tysięcy dolarów, organizacja nie podała kto jest głównym odbiorcą. Wśród handlarzy byli użytkownicy WhatsApp Business i abonentami X Premium, usług, które według założeń powinny być moderowane.
Ponad połowa kont na X jako lokalizację wskazywała Sanę, stolicę Jemenu, która znajduje się pod częściową kontrolą Huti. Na profilach pojawiały się treści wspierające rebeliantów. Niektórzy handlarze sprzedawali broń w pojemnikach z logiem Huti i napisem „Bóg jest wielki, śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi, przekleństwo Żydom, zwycięstwo Islamowi”.
Unboxing i napiwki
Handlarze bronią korzystali z opcji oferowanych przez portal społecznościowy. Jedno z kont przeprowadziło unboxing ręcznego karabinu maszynowego M249 SAW, inne korzystało z funkcji napiwków by zbierać od użytkowników darowizny. W przypadku WhatsAppa korzystano z funkcji katologu, która umożliwia pokaz slajdów, co służyło prezentacji broni.
Zarówno X jak i WhatsApp zabraniają swoim użytkownikom handlu bronią i wspierania działalności terrorystycznej (Huti są uznawani m.in. przez USA za organizację terrorystyczną). Elon Musk zakupił Twittera (późniejsze X) w 2022 roku i zwolnił około 80 procent zespołu ds. zaufania i bezpieczeństwa firmy, którzy odpowiadali za moderowanie treści.
WhatsApp, po kontakcie z Guardianem zablokował dwa wskazane konta i przekazał, że nie czerpał zysku z działalności handlarzy bronią. X odmówił brytyjskiemu dziennikowi komentarza.
Tech Transparency Project / Guardian / Marcin Karwowski