AlertAtomEnergetyka

Atom z Francji na Wyspach notuje kolejne opóźnienie i dodatkowe koszty

Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

Brytyjska elektrownia jądrowa znów się opóźni i będzie więcej kosztować. Londyn i Paryż mają szukać finansowania dodatkowych kosztów.

Projekt elektrowni jądrowej Hinkley Point C realizowany przez francuski EDF w Wielkiej Brytanii notuje kolejne opóźnienie i wzrost kosztów. Ma powstać dopiero w 2029 roku i kosztować do 46 mld funtów, to znaczy 236 mld zł.

Oznacza to konieczność zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego przez rząd w Londynie. EDF obwinia za nowe opóźnienie złożoność systemów elektromechanicznych i orurowania. Całkowite opóźnienie wynosi cztery lata względem pierwotnego terminu 2025 roku a koszty wzrosły z 18 mld funtów, czyli o 28 mld funtów. EDF ma także budować atom w Sizewell C.

Financial Times pisze o problemach z inwestorem z Chin w postaci spółki CGN, który zgodził się dofinansować 33,5 procent oryginalnej wartości projektu, ale nie został dopuszczony do Sizewell C z obaw o bezpieczeństwo. Londyn i Paryż mają razem szukać sposobu na sfinansowanie nowych kosztów.

Departament Bezpieczeństwa Energetycznego Wielkiej Brytanii zastrzegł, że nie jest to projekt rządowy i nie będzie wspierany z pieniędzy podatników. Mimo to model finansowy zakłada jego finansowanie z kontraktu różnicowego, czyli ceny energii gwarantowanej producentowi finansowanej z dopłaty na rachunkach. Przeciwnicy atomu na Wyspach apelują o wycofanie się rządu z Sizewell C, a ten przekonuje, że potrzebuje energetyki jądrowej do stabilizacji systemu elektroenergetycznego.

Francuski EDF jest zainteresowany budową elektrowni jądrowej w Polsce w drugiej lokalizacji w środkowej części kraju, w której jeszcze nie został oficjalnie wybrany dostawca technologii. Pierwsza lokalizacja to Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu i będzie tam ją dostarczał amerykański Westinghouse.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

Wyrok sądu UE: Wielka Brytania ma prawo inwestować w Hinkley Point C


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X