Hipersoniczny wyścig zbrojeń. Chiny przeprowadzają kolejne testy ponaddźwiękowych pocisków

21 lipca 2015, 08:00 Alert

(Voa News/Patrycja Rapacka)

Amerykańskie media donoszą, że Chiny przeprowadziły cztery testy pocisków ponaddźwiękowych w ciągu  ostatnich 18 miesięcy, co dowodzi prac nad zaawansowaną bronią dla tego państwa.  Hipersoniczne pociski mogą osiągnąć pięciokrotną prędkość dźwięku.

Chiny potwierdziły przeprowadzenie testów z nowymi, samobieżnymi wyrzutniami pocisków ponaddźwiękowych 9 czerwca 2015 roku. Pekin utrzymuje, że próby z wyrzutniami rakiet zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych są “czysto akademickie” i  nie mają na celu żadnego państwa.

USA, Rosja i  Indie również prowadzą prace nad tego rodzaju bronią, by przeciwstawić się wrogim systemom obrony przeciwrakietowej i kosmicznej. Broń ta ma być precyzyjna i szybka w rozmieszczaniu. Jakkolwiek testy chińskie zakończyły się niepowodzeniem i państwo to pozostaje nadal w tyle za USA, to szybki rozwój tej technologii może umożliwić im wyprzedzenie Stanów w krótkim czasie.

USA realizują testy broni ponaddźwiękowej od 2010 roku. Cztery przeprowadzone dwa lata temu zakończyły się sukcesem. Tego typu rakiety mogą wejść do służby w ciągu 5-10 lat, dając USA nowe możliwości ataków strategicznych.

Główny oficer technologiczny lotnictwa USA Morley Stone powiedział, że prace tego rodzaju będą kontynuowane. – Wiemy, że potrzebujemy co raz szybszej broni. To wymaga ciągłych badań by osiągnąć ten stopień zaawansowania – wyjaśnił Stone.

Nawet jeśli USA są liderem tej technologii, to posiadanie jej przez Chiny stanowi dla nich poważne zagrożenie, gdyż nie ma póki co skutecznych środków przeciwdziałania. Pojawia się niebezpieczeństwo wciągnięcia USA w “ponaddźwiękowy wyścig zbrojeń” z Chinami. Gdy kolejne cięcia budżetowe spowalniają rozwój amerykańskich technologii wojskowych, Chiny i inne państwa dążą do osiągnięcia równowagi sił z USA. W niektórych przypadkach mogą je nawet wyprzedzić.

Urzędnicy amerykańscy wciąż mają jednak nadzieję, że utrzymując przewagę militarną, taką jak posiadanie ponaddźwiękowych rakiet, pozwoli odstraszyć potencjalnych agresorów przed atakiem na USA.