AlertŚrodowisko

Holendrzy muszą działać więcej w kierunku redukcji niż obecnie

Holandia nie osiągnie swojego głównego celu klimatycznego na 2030 rok, jeśli nie podejmie dodatkowych działań w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych – poinformował w czwartek rządowy doradca ds. polityki klimatycznej PBL. Obecne plany przewidują redukcję emisji CO2 jedynie o 44-52 procent w stosunku do poziomu z 1990 roku, co oznacza, że Holandia nie osiągnie celu wynoszącego 55 procent.

Według PBL, osiągnięcie tych celów stało się trudniejsze po decyzjach nowego prawicowego rządu Holandii. Zrezygnowano m.in. z planów wprowadzenia nowych podatków drogowych oraz zakończono wsparcie finansowe dla instalacji paneli słonecznych.

Postępy w realizacji planów klimatycznych utrudniają również opóźnienia w rozwoju farm wiatrowych na morzu. To może zagrozić osiągnięciu celu dotyczącego neutralności klimatycznej w sektorze energetycznym do 2035 roku.

Minister klimatu Sophie Hermans podkreśliła, że jej rząd pozostaje zaangażowany w realizację celów klimatycznych, w tym całkowitą eliminację emisji CO2 do 2050 roku. Zapowiedziała wprowadzenie dodatkowych działań w drugim kwartale przyszłego roku.

Aby mieć realną szansę na osiągnięcie celu na 2030 rok, Holandia musi zredukować emisję CO2 o dodatkowe 24 megatony. W zeszłym roku emisja CO2 w Holandii była o 34 procent niższa niż w 1990 roku, a spadek w porównaniu do roku poprzedniego wyniósł 6 procent.

Reuters / BiznesAlert.pl

Cele holenderskiej gospodarki stają się coraz bardziej nieosiągalne | Portal Biznes Alert


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...
Rzeka Ren. Źródło: wikimedia

Rzeka Ren będzie coraz cieplejsza. A to wpłynie na gospodarkę

Szwajcarska Federalna Politechnika w Zurychu (ETH) wskazuje, że do końca XXI wieku temperatura wody Renu może wzrosnąć nawet o 4,2 stopnia...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X