Mychajło Honczar, dyrektor Centrum Globalnych Badań Strategia XX z Ukrainy, nie ma złudzeń odnośnie Nord Stream 2. Uważa, że jest to projekt czysto polityczny. Rosja realizuje go przy wsparciu polityków europejskich. Ostrzega, że gazociąg przez Bałtyk może posłużyć do operacji hybrydowej przeciwko Ukrainie jeszcze tej zimy.
Czy aukcje Gazpromu są ustępstwem oczekiwanym przez Komisję Europejską? A może podstępem mającym dać argumenty w walce o realizację projektów jak Nord Stream?
Główny cel Gazpromu to rozpoczęcie procesu włączenia firmy w rynek spotowy. Do tej pory firma z założenia odrzucała taki model. Menadżerowie widzą jednak, że główny trend w Europie to właśnie spot. Rosjanie chcą być jego częścią. Ale Gazprom zaproponował także wyjątkowo wysokie ceny (wyższe niż na giełdach gazu w Europie – przyp. red). Dlatego nie było żadnej oferty w aukcji. Rosjanie będą gotowi do obniżania ceny, bo Gazprom musi zapewnić argumenty dla uzyskania wyłączenia spod regulacji antymonopolowych dla gazociągu OPAL (niemiecka, naziemna odnoga Nord Stream – przyp. red). Według mnie Gazprom chce przez to wykorzystać gaz do kontynuacji wojny hybrydowej. Krem czeka na następną zimę z minimalizowaniem dostaw przez Ukrainę na korzyść dostaw przez Nord Stream. Do tego potrzebuje dostępu do całej mocy Nord Stream. Na to musi zgodzić się Komisja Europejska. Bruksela nie jest gotowa ale Berlin już całkowicie tak.
Niemiecki regulator wyraził już dawno zgodę na przekazanie pełnej mocy Rosjanom…
….dokładnie. Może dojść do przerw dostaw dla Ukrainy ale i tranzytu do Europy. Gazprom chce odzyskać pieniądze jakie pożyczył Janukowyczowi. Kijów nie jest gotów na spłatę tego długu. W zamian Rosjanie oferują pokrycie go w braku zapłaty za tranzyt. Ten spór jest gruntem do ewentualnego przerwania dostaw, kiedy tylko Gazprom dostanie zielone światło od Kremla dla rozpoczęcia tej operacji. Należy jednak pamiętać, że Kijów może odpowiedzieć. Dostawy energii elektrycznej na Krym także mogą zostać przerwane w wypadku zastosowania przez Rosję szantażu energetycznego.
Polski prezydent uważa, że Nord Stream 2 uderza w jedność Unii Europejskiej. Czy Komisja Europejska może go zablokować?
Uważam, że tak jest. Unia Europejska nie potrzebuje nowych gazociągów. Ma wyjątkową szansę do poszukiwania nowych źródeł dostaw spoza Rosji. Jeśli Niemcy chcą więcej pieniędzy z Rosji, proszę bardzo. Ale może warto ściągać gaz z Azji Centralnej przez Rosję?
Niemcy kupują coraz więcej rosyjskiego gazu.
Oni mają specyficzne podejście do relacji z Rosją. Proszę zwrócić uwagę na efekt Schroedera. Tacy politycy sprawiają, że Berlin nie jest zainteresowany gazem z innych źródeł niż z Rosji. Jeśli chcemy szukać źródeł miłości Niemców do rosyjskiego gazu, trzeba go szukać właśnie tam.
Rozmawiał Wojciech Jakóbik