AlertBezpieczeństwo

Huawei może ponownie wejść na rynek smartfonów 5G, omijając amerykańskie sankcje

fot. Flickr

Gigant technologiczny Huawei planuje wkrótce powrócić na rynek smartfonów 5G, wykorzystując chipy produkowane w Chinach, jednak przed koncernem stoi szereg jeszcze trudniejszych wyzwań, podaje Reuters.

Potencjalny powrót Huawei do branży smartfonów 5G najpewniej wzbudzi zainteresowanie u nowych klientów, choć amerykańskie sankcje sprzedaży sprzętu Huawei poważnie utrudniły chińskiej firmie działalność w zakresie elektroniki użytkowej.

Zdolność koncernu z Państwa Środka do pozyskiwania chipów 5G w kraju przy użyciu własnych narzędzi do projektowania półprzewodników i Semiconductor Manufacturing International (SMIC) jest postrzegana jako kluczowy czynnik tego powrotu.

Powrót firmy na rynek telefonów 5G byłby znaczącym zwycięstwem po trzech latach wyzwań i działania w trybie przetrwania. Oczekuje się, że Huawei wykorzysta własne postępy w zakresie narzędzi do projektowania półprzewodników i będzie współpracować z SMIC w zakresie produkcji układów scalonych, będący największym chińskim producentem chipów.

Powyższy wykres z IDC pokazał wzrost liczby smartfonów 5G w stosunku do smartfonów 4G oraz erozję cen najnowszych smartfonów.

Przychody Huawei z działalności konsumenckiej osiągnęły szczytowy poziom w 2020 roku, ale spadły o prawie 50 procent w 2021 roku z powodu amerykańskich ograniczeń dotyczących technologii do produkcji chipów, które doprowadziły do ​​​​spadku w światowych rankingach i ograniczenia sprzedaży głównie do telefonów 4G.

Według firmy konsultingowej Canalys, pomimo wyzwań, Huawei zdołał osiągnąć 10-procentowy udział w rynku w Chinach w pierwszym kwartale roku.

Warto wspomnieć, że rządy USA i UE uznały chińskiego giganta telekomunikacyjnego za zagrożenie dla bezpieczeństwa, co spowodowało ograniczenia, które utrudniły mu dostęp do narzędzi do produkcji chipów.

Co prawda brak dostępu do systemu operacyjnego Google Android i powiązanych usług programistycznych ograniczył atrakcyjność telefonów Huawei poza Chinami, ale przełomowe osiągnięcia w narzędziach do automatyzacji projektowania elektronicznego (EDA) dla chipów produkowanych w technologii 14 nm i powyżej mogą umożliwić produkcję chipów 7 nm dla telefonów 5G we współpracy z SMIC.

Nowe rozwiązania chińskiej firmy będą miały wpływ na wyższą cenę, co może zmniejszyć ich konkurencyjność cenową. Gotowość do podniesienia kosztów mogłaby pozwolić na produkcję chipów 5G, ale ceny mogą nie być tak konkurencyjne, jak ceny innych graczy rynkowych.

Podsumowując, potencjalny powrót Huawei na rynek smartfonów 5G do końca tego roku wykazuje oznaki ożywienia po poważnych wyzwaniach związanych z ograniczeniami ze strony amerykańskiej administracji.

Zdolność firmy do pozyskiwania chipów 5G w kraju i współpracy z SMIC wskazuje na strategię przezwyciężenia ograniczeń nałożonych przez amerykańską administrację. Jednak ograniczona stopa zwrotu i potencjalne wyzwania związane z kosztami mogą mieć wpływ na konkurencyjność Huaweia na rynku międzynarodowym.

Ponadto brak systemu operacyjnego Google Android poza Chinami pozostaje przeszkodą dla firmy.

Reuters / Jacek Perzyński

Komisja zakazuje sprzętu ZTE i Huawei przy budowie sieci 5G


Powiązane artykuły

Taki plan ma NATO na wypadek ataku Rosji. “Ekspresowa odpowiedź”

W przypadku rosyjskiego ataku na kraje Sojuszu, NATO zniszczyłoby siły przeciwnika zmasowanym ogniem dalekiego zasięgu – twierdzi były dyrektor departamentu...
Satelity zostały wyniesione na orbitę w ramach misji SpaceX

Polska szykuje się do wejścia kapitałowego w ICEYE

Warszawa finalizuje rozmowy w sprawie zakupu udziałów w polsko-fińskiej ICEYE, producencie satelitów radarowych. Inwestycja państwowa – finansowana przez Bank Rozwoju...
chipy Neuralink (foto ilustracja), foto: neuralink.com

Chiny doganiają USA w wyścigu o kontrolę umysłu?

W chińskim szpitalu 67-letnia pacjentka z ALS „napisała” swoje pierwsze słowa za pomocą myśli. To efekt działania chipu mózgowego Beinao-1...

Udostępnij:

Facebook X X X