Chiny chcą wydobywać hydraty metanu. Rusza nowy projekt

29 sierpnia 2017, 16:15 Alert

Nie tylko Japonia chce korzystać z morskich złóż hydratów metanu. W poniedziałek chińskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych, państwowa spółka CNPC oraz władze prowincji Guandong podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia pilotażowego programu wydobycia surowca.

Hydraty metanu
Tak wygląda hydrat metanu wydobyty z morza nieopodal Stanów Zjednoczonych (fot. Wikipedia/CC)

Pierwsze próby mają się odbyć w maju przyszłego roku. Wydobycie będzie prowadzone w rejonie Shenhu na Morzu Południowochińskim. Przedsiębiorstwo CNPC, które poinformowało o swoich planach, nie ujawnia kosztów projektu ani szczegółowego harmonogramu prac.

Wcześniej chińskie władze zapowiadały, że będą aktywnie rozwijać projekt wydobywania hydratów metanu. W maju pochwaliły się udanym testem pozyskania gazu z hydratów z dna Morza Południowochińskiego. Jak pisała wówczas redaktorka BiznesAlert.pl Teresa Wójcik, należy to traktować bardziej jako udany eksperyment niż początek masowej produkcji surowca.

Płonący lód

Hydraty metanu to krystaliczna substancja, składająca się z wody i metanu. Ze względu na wygląd bywają nazywane „płonącym lodem”. Występują na dnach mórz i oceanów oraz na obszarach wiecznej zmarzliny.

Oprócz Chin plany wydobywania hydratów metanu ma także Japonia. Ma na tym polu pewne sukcesy w postaci udanych prób uzyskania surowca ze złóż na dnie morza, ale komercyjna faza przedsięwzięcia może się zacząć dopiero ok. 2030 roku. Według ekspertów obecnie nie ma technologii pozwalającej w stosunkowo tani sposób wydobywać ten surowiec.

Wójcik: Przyszłość energetyki w hydratach metanu?

Rigzone.com/BiznesAlert.pl