AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZE

Iberdrola zazieleni przemysł chemiczny wodorem z OZE

Wodór fot. Iberdrola

fot. Iberdrola

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola podpisał umowę dotyczącą budowy jednostki produkującej zielony wodór, która zostanie zintegrowana z fabryką nawozów, należącą do Fertiberia w Puertollano.

Zielony nawóz

Będzie to największa tego typu instalacja w Europie. System produkcji będzie obejmował elektrownię słoneczną o mocy 100 MW, system magazynowania energii o pojemności 20 MWh oraz elektrolizer o mocy 20 MW. Uruchomienie instalacji zostało zaplanowane na 2021 rok. Wodór będzie wykorzystywany w fabryce do produkcji amoniaku o wolumenie 200 tys. MT w skali roku. Zakład zostanie zmodernizowany w celach wykorzystania zielonego nawozu. Amoniak stosuje się w przemyśle, przy produkcji nawozów sztucznych, kwasu azotowego, czy węglanu sodu (tzw. sody amoniakalnej). Używany jest także do produkcji syntetycznych tkanin czy materiału wybuchowego.

Wartość inwestycji to 150 mln euro. – Jest to wyraźna szansa dla konsumpcji czystej energii w przyszłości. Oczywiście, chcielibyśmy być liderem w tym obszarze – powiedział Ignacio Sanchez Galan, prezes Iberdroli.

Obecnie na terenie Hiszpanii powstaje około 500 tys. mt wodoru w skali roku, który jest wykorzystywany w sektorze rafineryjnym, chemicznym i nawozowym. Hiszpańska produkcja wodoru emituje do atmosfery ok. pięciu milionów MT CO2 rocznie. Prawie wszystkie zasoby wodoru na świecie są wytwarzane z węglowodorów, takich jak gaz ziemny i węgiel, dlatego coraz więcej firm inwestuje w wodór produkowany z OZE. Obecnie produkcja wodoru “tradycyjnego” powoduje emisję około 830 milionów ton CO2 rocznie.

Platts/AleaSoft/Patrycja Rapacka

Włoski Enel przygotowuje się do produkcji zielonego wodoru


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X