Ikea będzie sprzedawać w Polsce instalacje fotowoltaiczne

29 sierpnia 2016, 12:15 Alert

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, już w przyszłym roku Ikea ma uruchomić w naszym kraju sprzedaż kompletnych domowych zestawów fotowoltaicznych. Oferta zostanie włączona do wszystkich sklepów Ikea w Polsce.

W wywiadzie dla Forbes Anna Pawlak-Kuliga, nowa prezes Ikei w Polsce, zapowiedziała, że jej firma uruchomi w naszym kraju sprzedaż instalacji fotowoltaicznych.

Prezes Ikea w Polsce nie podała, jakie będą ceny oferowanych instalacji fotowoltaicznych, jednak zapewniła, że możliwy będzie zwrot z inwestycji liczony na „kilka lat”. Zapowiedziała ponadto, że Ikea podejmie działania mogące jeszcze obniżyć koszt pozyskiwania energii z własnych instalacji fotowoltaicznych. Służyć mają temu m.in. rozmowy o współpracy podejmowane z samorządami.

W wywiadzie dla Forbes Anna Pawlak-Kuliga podkreśliła w kontekście inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne, że potrzebna jest „stabilizacja legislacyjna i dotacyjna”, która umożliwi Polakom lepsze zaplanowanie inwestycji.

Ikea wprowadziła już instalacje fotowoltaiczne do swojej oferty w pierwszych europejskich krajach – najwcześniej i w najszerszym zakresie w Wielkiej Brytanii.

Sprzedaż instalacji fotowoltaicznych na Wyspach została jednak okresowo wstrzymana po problemach z firmą Hanergy.

W 2013 r. szwedzka firma w zakresie oferty instalacji fotowoltaicznych postawiła na współpracę z chińskim koncernem Hanergy, który specjalizował się w produkcji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych i montażu instalacji PV. Dzięki współpracy Ikei i Hanergy klienci odwiedzający wybrane sklepy Ikea w Wielkiej Brytanii mogli kupić małe systemy fotowoltaiczne – standardowo o mocy 3,36 kWp, które instalował Hanergy.

W pierwszym roku brytyjscy klienci Ikei zdecydowali się na zakup 1,3 tys. systemów fotowoltaicznych, a później podobny model współpracy implementowano ponadto w pozostałych sklepach Ikei na Wyspach, a także w Holandii i Szwajcarii.

Jednak pod koniec ubiegłego roku Ikea wycofała się całkowicie z oferowania instalacji fotowoltaicznych na Wyspach, w obliczu problemów finansowych, w które wpadł Hanergy. W maju 2015 r. chińska spółka zanotowała gigantyczną stratę na giełdzie w Hong Kongu. W ciągu jednego dnia, 20 maja 2015 r., Hanergy Thin Film stracił połowę swojej wartości, a jego giełdowe notowania zostały zablokowane.

Kilka miesięcy temu Ikea zapowiedziała, że ponownie włączy do swojej oferty na Wyspach instalacje fotowoltaiczne. Systemy PV można tam zamawiać również on-line, a do końca roku solarna oferta Ikei ma być dostępna we wszystkich sklepach w Wielkiej Brytanii. Tym razem Szwedzi postawili na współpracę z brytyjską firmą SolarCentury.

Gramwzielone.pl