Indie będą dopuszczone przez Rosję do złóż arktycznych

8 maja 2015, 11:36 Alert

(Westi Finance/Patrycja Rapacka)

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce
Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Doradca Prezydenta Rosji, Jurij Uszakow,  poinformował o możliwości dostępu państwa indyjskiego do projektów wydobycia węglowodorów, które będą realizowane na obszarze szelfu arktycznego. Kwestia współpracy indyjsko-rosyjskiej na obszarach Arktyki będzie jednym z tematów poruszanych podczas spotkania prezydentów Indii i Rosji 9 maja 2015 roku.

Indie i Federacja Rosyjska rozważają możliwość podjęcia wspólnych projektów związanych z energetyczną eksploatacją szelfu arktycznego. Według Uszakowa, państwo indyjskie pragnie szczególnie rozwijać relację międzynarodowe w obszarze ekonomicznym w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Doradca Putina dodał, że osiągnięto już porozumienie dotyczącej utworzenia wspólnej grupy badającej możliwość zawarcia umowy o wolnym handlu między państwami członkowskimi EUG.

– Dobrym przykładem wzajemnej współpracy z hinduskimi partnerami jest, w szczególności, projekt Sachalin 1 (udziały: Exxon Mobil – 30 procent, Rosnieft – 20 procent, ONGC – 20 procent, Sodeco – 30 procent). W projekcie uczestniczy państwowa naftogazowa spółka ONGC poprzez zależną spółkę OVL, która jest jednym z większych inwestorów z Indii. W ramach projektu Sachalin 1 do Indii dostarcza się rocznie ponad  milion ton ropy naftowej – poinformował wcześniej Prezydent Rosji, Władimir Putin. Tymczasem współpraca przy Sachalin 1 jest zamrożona przez sankcje zachodnie.

BiznesAlert.pl wcześniej informował, że Rosnieft podpisał już memorandum o porozumieniu z hinduskim ONGC w sprawie wspólnych poszukiwań morskich w Arktyce. Indyjska spółka rozważa także możliwość nabycia udziałów w energetycznych projektach Rosnieftu.