Indie będą wydobywały gaz w Iranie

7 grudnia 2015, 12:40 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński)

Irański rząd zatwierdził kontrakt z konsorcjum spółek indyjskich na eksploatację złoża gazu Farzad B. Jak informuje agencja Reutres, jego zasoby wynoszą 3 mld m3, a celem jest aby, w pierwszej fazie ze złoża wydobywać ok. 30 mln m3 dziennie.

W przypadku otrzymania niższych cen na gaz, Indie są gotowe zainwestować w irańskie projekty 15,2 mld dol. W szczególności Delhi jest gotowe zainwestować w rozwój portu Habahar, w południowo-wschodniej części Iranu – jest to główny element indyjskich planów dotyczących obejścia Pakistanu.

Wspomniany port może być bramą do bogatych w zasoby państw Azji Środkowej. Już w maju 2015 r. strony podpisały umowę o wydzierżawieniu Indiom za 85 mln dol. dwóch terminali towarowych w Habaharze. Przy czym Indie chcą otrzymywać irański gaz w cenie 1,5 dol. za MBtu, a nie w oferowanej przez Teheran – 2,95 dol.

Konsorcjum pod przewodnictwem ONGC Videsh jeszcze w 2008 r. rozpoczęło badania wspomnianego złoża, jednakże w momencie kiedy przygotowano program jego rozwoju, wprowadzono sankcje przeciwko Iranowi . Dzięki osiągniętemu w lipcu porozumieniu dotyczącemu złagodzeniu sankcji, droga ku tego celu została otwarta i indyjskie konsorcjum składające się ze spółek Oil India oraz Inidian Oil Corp. jest gotowe do rozpoczęcia przygotowań do pracy na złożu Farzad B.

Według wstępnych szacunków kryje ono w sobie ok. 12,5 bln m3 gazu, które będzie można eksploatować przez 30 lat.

Jeszcze w lipcu Teheran zaoferował indyjskiej delegacji projekt kontraktu znany jako Iran Petroleum Contract (IPC). Ponadto ambasador Iranu w Indiach Gholamreza Ansari starał się przekonać New Delhi do tego, że Indie muszą szybko podjąć decyzję gdyż ,,rynek nie będzie czekał”. W rezultacie indyjskie konsorcjum przygotowało ponownie opracowaną propozycję dotyczącą rozwoju złoża i przedstawiło ją irańskim władzom. W najbliższym czasie Teheran będzie rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielami Indii.

Jak poinformował 13 sierpnia BiznesAlert.pl, zdaniem indyjskiego ministra ropy i gazu Dharmenda Pradhan w latach 2018-2019 zapotrzebowanie Delhi na gaz wzrośnie o 29 proc.

Według pisemnej odpowiedzi ministra na pytanie izby wyższej indyjskiego parlamentu, komisja do spraw ropy naftowej oraz gazu prognozuje zwiększenie zapotrzebowania z 405 mln ft3 w latach 2014-2015 do 523 mln ft3 dziennie w latach 2018-2019.

Obecnie Indie importują do 75 proc. swojego zapotrzebowanie na energię. W szczególności Delhi są zainteresowane importem skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Iranu.

13 sierpnia informowaliśmy, że indyjski minister ropy i gazu Dhamendra Pradhan stwierdził, iż Delhi zamierza kupować od Iranu skroplony gaz ziemny (LNG).

– Po zdjęciu sankcji Iran planuje wznowić pracę nad rozwojem eksportu LNG. Indyjska delegacja odwiedziła ten kraj w ostatnim tygodniu lipca i wyraziła chęć importu tego surowca– czytamy w pisemnej odpowiedzi ministra na wniosek izby wyższej indyjskiego parlamentu.

Ponadto należy przypomnieć, że 13 czerwca 2005 r. indyjskie spółki GAIL, Indian Oil oraz Brahmaputra Cracker and Polymer Limited (BCPL) podpisały umowę kupna-sprzedaży 5 mln ton LNG rocznie od National Iranian Gas Export Company (NIGEC). Przy czym 2 mln ton ma otrzymać GAIL, 1,75 mln ton – Indian Oil oraz 1,25 mln ton – BCPL.

Zgodnie z podpisanym dodatkowym dokumentem, irański NIGEC powinien uzyskać zgodę na kontrakt od National Iranian Oil Company (NIOC) w ciągu 15 dni. Jednakże firma nie otrzymała jej i nie rozpoczęła realizacji kontraktu.

Ponadto, jak informował 30 lipca BiznesAlert.pl, powołując się na portal Hydrocarbons Technology, w celu zapewnienia surowca dla swoich rosnących potrzeb, Indie zamierzają wskrzesić wart 7 mld dol. projekt gazociągu Mir, który biegnie z Iranu poprzez terytorium Pakistanu. Decyzja jest efektem niedawno podpisanego porozumienia jądrowego pomiędzy Iranem oraz tzw. ,,szóstką” międzynarodowych negocjatorów, zgodnie z którym Teheran otworzy dostęp do swoich obiektów jądrowych w zamian za zniesienie sankcji na eksport surowców energetycznych.