Indie chcą kupować LNG od Iranu

13 sierpnia 2015, 08:00 Alert
Tankowiec LNG Coral Energy
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak poinformował w środę indyjski minister ropy i gazu Dhamendra Pradhan, Delhi zamierza kupować od Iranu skroplony gaz ziemny (LNG).

– Po zdjęciu sankcji Iran planuje wznowić pracę nad rozwojem eksportu LNG. Indyjska delegacja odwiedziła w ostatnim tygodniu lipca ten kraj. gdzie wyraziła chęć importu LNG – czytamy w pisemnej odpowiedzi ministra na wniosek izby wyższej indyjskiego parlamentu.

Ponadto należy przypomnieć, że 13 czerwca 2005 roku indyjskie spółki GAIL, Indian Oil oraz Brahmaputra Cracker and Polymer Limited (BCPL) podpisały umowę kupna-sprzedaży 5 mln ton LNG rocznie od National Iranian Gas Export Company (NIGEC). Przy czym 2 mln ton ma otrzymać GAIL, 1,75 mln ton – Indian Oil oraz 1,25 mln ton – BCPL.

Wartość kontraktu była powiązana z ceną ropy Brent z dolną i górną granicą odpowiednio 10 i 31 dolarów za baryłkę – czytamy w dokumencie.

Zgodnie z podpisanym dodatkowym dokumentem do wspomnianej umowy irańska NIGEC powinna uzyskać zgodę na kontrakt od National Iranian Oil Company (NIOC) w ciągu 15 dni. Jednakże NIGEC jej nie otrzymał i nie rozpoczął realizacji kontraktu.