Indie chcą wznowić gazową współpracę z Iranem

30 lipca 2015, 08:00 Alert

(Hydrocarbons Technology/Piotr Stępiński)

Jak poinformował portal Hydrocarbons Technology, w celu zapewnienia surowca dla swoich rosnących potrzeb Indie zamierzają wskrzesić wart 7 mld dolarów projekt gazociągu Mir, biegnącego z Iranu poprzez terytorium Pakistanu. Decyzja jest efektem niedawno podpisanego porozumienia jądrowego pomiędzy Iranem oraz tzw. ,,szóstką” międzynarodowych negocjatorów, zgodnie z którym Teheran otworzy dostęp do swoich obiektów jądrowych w zamian za zniesienie sankcji na eksport surowców energetycznych.

Przedstawiciel wysokiego szczebla hinduskiego ministerstwa ropy oraz gazu ziemnego stwierdził, że w najbliższym czasie powinna dotrzeć do Iranu delegacja gospodarcza składająca się z przedstawicieli hinduskiego przemysłu aby rozmawiać z władzami w Teheranie w sprawie wznowienia projektu budowy gazociągu Mir.

Indie zamierzają także rozwijać blok Farzad-B w Iranie, który został odkryty w 2008 roku przez konsorcjum hinduskich spółek w tym ONGC Videsh, Oil India oraz Indian Oil. Wspomniane firmy przygotowały plan eksploatacji złoża. Tamtejsze zasoby gazu ziemnego są szacowane na 21 bln 680 mln stóp sześciennych czyli 613,98 mld m3. Na przeprowadzenie badań tego złoża konsorcjum wydało ok. 90 mln dolarów. Jednakże eksploatacja złoża została również zatrzymana ze względu na sankcje.

– Powinniśmy przekazać stronie irańskiej propozycję dotycząca eksploatacji złoża i omówić wszelkie możliwe drogi transportu gazu z Iranu do Indii, przede wszystkim możliwość położenia gazociągu przez terytorium Pakistanu – powiedział cytowany przez portal członek indyjskiego korpusu dyplomatycznego.