Indonezja wróci do OPEC

9 września 2015, 07:45 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński)

Siedziba OPEC

W grudniu bieżącego roku Indonezja stanie się 13 członkiem OPEC porzucając tym samym swój obecny status obserwatora.

– Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie generalnego sekretarza OPEC, że wszyscy członkowie zatwierdzili ponowne przyjęcie Indonezji jako pełnoprawnego członka – powiedział indonezyjski minister przemysłu energetycznego Sudirman Said.

Należy przypomnieć, że Indonezja opuściła kartel w 2009 roku (była jego członkiem od 1962 roku) uzasadniając swoją decyzję zmniejszeniem eksportu ropy z powodu wzrostu wewnętrznego zapotrzebowania (Dżakarta stała się importerem netto surowców energetycznych).

Obecnie wydobycie w Indonezji wynosi ok. 830 tys. baryłek dziennie i jest to najwyższy wynik dla państw Południowo-Wschodniej Azji ale jest on jednym z najniższych w OPEC. Mniejszy poziom wydobycia odnotowywany jest tylko w Libii, Ekwadorze oraz Katarze.

Celem powrotu do kartelu ma stać się zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ropy oraz paliwa a także pozyskanie inwestycji w sektor energetyczny państwa. Ostatnie nie oznacza wzrostu eksportu – zapotrzebowanie Indonezji na surowce \nadal znacznie przekracza poziom wydobycia (obecnie import wynosi ok. 690 mln baryłek dziennie).

Oczekuje się, że powrót Indonezji do OPEC będzie ogłoszony na następnym spotkaniu państw członkowskich kartelu, które ma się odbyć 4 grudnia w Wiedniu.