Mały atom z Wysp też chce zielonego światła w Polsce. Służby są za

22 kwietnia 2024, 09:15 Alert

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria informuje, że spłynęły już wszystkie opinie potrzebne do podjęcia decyzji zasadniczej rządu w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych SMR od Rolls Royce z Wielkiej Brytanii. Służby są za.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Fot. Kancelaria Premiera.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Fot. Kancelaria Premiera.

– Informujemy, że zakończył się proces opiniowania wyżej wspomnianego wniosku przez podmioty zobowiązane na mocy Ustawy z dnia 29 czerwca 2011 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących – podaje Industria. – W dniu 15 lutego 2024 roku ŚGP Industria S.A. otrzymała pozytywną opinię Ministra Aktywów Państwowych, Pana Borysa Budki, a w dniu 18 kwietnia 2024 roku została wydana opinia Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wskazująca na pozytywny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa planowanej przez ŚGP Industria S.A. inwestycji polegającej na budowie obiektu energetyki jądrowej w technologii Rolls-Royce SMR. Wydana została również opinia Głównego Geologa Kraju w zakresie wpływu inwestycji na politykę surowcową państwa – czytamy dalej.

– Pozytywna opinia ze strony ABW jest dla nas bardzo ważnym dokumentem i to nie tylko dlatego, że jest to ostatnia opinia, na którą czekaliśmy, aby był komplet dokumentów, na podstawie których Minister Klimatu i Środowiska może wydać Decyzję Zasadniczą. Pozytywna opinia ABW jest dla nas bardzo ważnym dokumentem przede wszystkim dlatego, że w tej opinii Agencja – odpowiedzialna za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, a także za nadzór nad sektorem energetycznym – potwierdza, że planowana przez nas inwestycja ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo Rzeczpospolitej Polskiej– powiedział Szczepan Ruman, Prezes Zarządu ŚGP Industria. – A od czasu szantażu gazowego Putina i pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, to właśnie bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejszym celem podejmowanych przez nas działań w ramach stworzonej przez INDUSTRIĘ Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich („CDW”). Mamy nadzieję, że w oparciu o współpracę w ramach CDW uda się zbudować istotny portfel zamówień ze strony kilku podmiotów na jednostki SMR w technologii Rolls-Royce, dający stronie Polskiej silną pozycję przetargową w negocjacjach dotyczących terminów dostarczenia poszczególnych jednostek, jak również przede wszystkim w zakresie udziału polskiego łańcucha dostaw w budowie elektrowni i tworzenia w Polsce atrakcyjnych miejsc pracy.

Polacy biorą pod uwagę różne technologie małych reaktorów jądrowych. Żadna z nich nie weszła dotąd do użytku komercyjnego. – ŚGP Industria S.A. w 2022 roku podpisała z Rolls-Royce SMR Ltd memorandum, które rozpoczęło współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR – ang. small modular reactor) w technologii Rolls-Royce w Polsce. W pierwszym kwartale 2024 roku ŚGP Industria poszerzyła grono partnerów rozwijających projekt oparty o technologię Rolls-Royce SMR w Polsce poprzez podpisanie listu intencyjnego o współpracy z brytyjskim funduszem inwestycyjnym Chiltern Vital Group (CVG) – przypomina Industria.

Industria / Wojciech Jakóbik

Rajewski: Duże plany wobec małych reaktorów mogą nie przetrwać wyborów (ROZMOWA)