AktualnościGospodarkaŚrodowisko

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Fot.: Screen z youtube / NBP

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen energii. Jako potencjalny czynnik powodujący wzrost inflacji wskazał również politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego podczas konferencji, omówił bieżącą sytuację ekonomiczną Polski. Odniósł się do inflacji, mówiąc, że ta będzie obniżała się z kwartału na kwartał. W lipcu będzie zgodna z celem NBP.

Prezes wspomniał, że inflacja może wzrosnąć z powodu odmrożenie cen energii. Mimo to w średnim okresie będzie zgodna z celem NBP.

Rząd, 24 czerwca bieżącego roku, podjął decyzje o mrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych do końca roku.

Glapiński zwrócił uwagę, że mrożenie cen energii jest zawarte w ustawie wiatrakowej, która obecnie jest w sejmie. Zauważył, że nie wiadomo, w jakiej formie ustawa wejdzie w życie. Prezes wyjaśnił, że nie ma pewności czy ustawa będzie podpisana, tym samym w życie mogą nie wejść nie tylko przepisy dotyczące farm wiatrowych, ale i dalszego mrożenia cen energii.

Cele klimatyczne, a inflacja

– Stopy procentowe maleją, i będą maleć, jeżeli nie będzie gwałtownych skoków inflacji – powiedział prezes NBP.

Dodatkowym czynnikiem przynoszącym niewiadomą jest ETS 2, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, ponowne duże ciężary nakładane na Polskę – dodał Adam Glapiński.

Jego zdaniem unijna walka z emisjami, i rozszerzaniem jej na kolejne sektory może podwyższyć inflację o dwa procent, w okolicy 2027 roku.

Dług publiczny i stopy procentowe

– Wszystko wskazuje na to, że w 2026 roku dług publiczny, po raz pierwszy w historii, przekroczy unijny próg 60 procent PKB – powiedział prezes NBP.

Określił szybkie narastanie długu jako niepokojące i stwarzające ryzyko niestabilności makroekonoczminej, również w przypadku długookresowej stabilności cen.

Glapiński odniósł się do stóp procentowych. Przekazał, że według większości członków Rady Polityki Pieniężnej, obniżka stóp procentowych jest możliwa we wrześniu. Zdaniem prezesa taka sytuacja jest możliwa jeżeli będą sprzyjające okoliczności.

Biznes Alert / NBP / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18.07.-25.07.2025 roku). 1. Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je...

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X