Informatycy opuszczają Rosję

23 marca 2022, 10:15 Alert

W kwietniu Rosję może opuścić od 70 do 100 tys. informatyków – ostrzega Rosyjskie Stowarzyszenie Komunikacji Elektronicznej.

Sankcje usa
fot.freepik

Będzie to druga fala emigracji z rosyjskiego sektora IT. Dotychczas, od początku konfliktu inwazji na Ukrainę, z Rosji wyjechało około 50 tys. osób. Według stowarzyszenia, wyjazd następnych ograniczają jedynie wysokie ceny biletów lotniczych, osłabienie rubla, a także brak możliwości wykonywania transakcji finansowych. – Druga fala na pewno będzie. Według naszej prognozy, od 70 do 100 tys. osób wyjedzie w kwietniu. To tylko ludzie z branży IT – powiedział szef RAEC Sergiej Plugotarenko na wtorkowym spotkaniu „Rozwój branży IT objętej sankcjami” w Dumie Państwowej.

W związku z odpływem specjalistów IT, rosyjskie ministerstwo cyfryzacji przygotowało działania wspierające. W ramach nowego pakietu środków wszystkie firmy informatyczne zostaną na trzy lata zwolnione z podatku dochodowego i kontroli, a ich pracownicy, zaangażowani w tworzenie oprogramowania, otrzymają odroczenie poboru do wojska. Dodatkowo twórcy aplikacji mobilnych oraz organizacje zajmujące się wdrażaniem, instalacją i testowaniem rozwiązań krajowych otrzymają preferencje podatkowe.

Interfax/Mariusz Marszałkowski

Rosja zastąpi usługi od Apple i Google. Nadchodzi Gazprom Pay