INGA: W lutym ruszy konkurs na innowacje w gazownictwie

19 stycznia 2018, 17:00 Alert

Już 19 lutego ruszy nabór wniosków w pierwszym konkursie programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo – informuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Fot. Gaz-System

INGA jest efektem współpracy zapoczątkowanej przez GAZ-SYSTEM, PGNiG oraz NCBR w grudniu 2016 r. Celem programu jest zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora gazowniczego. Łączny budżet programu wynosi 400 mln zł.

Ostatnie dwa lata potwierdzają stabilny wzrost polskiej gospodarki. Podejmujemy liczne działania, aby utrzymać ten korzystny trend. Widać to na przykładzie gazownictwa, gdzie obok ważnych inwestycji infrastrukturalnych, istotne nakłady przeznaczane są na prace badawczo-rozwojowe. Dzięki nim gazownictwo ma szanse na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój – mówi Jarosław Gowin, wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Jestem przekonany, że program INGA zaangażuje wielu naukowców i przedsiębiorców w rozwój sektora energetycznego, który jest kluczowy dla polskiej gospodarki. Poprawienie efektywności i konkurencyjności naszej branży poprzez wzrost innowacyjności i tworzenie nowych technologii możliwy będzie tylko dzięki długofalowej współpracy środowiska akademickiego z biznesem. Mamy nadzieję, że unikalna formuła działalności, jaką oferuje program INGA, pozwoli zaangażować także małe i średnie przedsiębiorstwa – powiedział wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski.

O granty na prace badawczo-rozwojowe mogą się ubiegać konsorcja złożone z przedsiębiorstw i jednostek naukowych, lub wyłącznie jednostek naukowych. Budżet programu wynosi 400 mln zł. Na dofinansowanie mogą liczyć najlepsze wnioski przewidujące realizację nowatorskich projektów z obszarów takich jak:

• poszukiwanie, wydobycie węglowodorów oraz produkcja paliw gazowych,

• pozyskanie metanu z pokładów węgla,

• materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych,

• sieci gazowe,

• użytkowanie, obrót i nowe zastosowania LNG i CNG,

• technologie wodorowe i paliwa gazowe,

• technologie stosowane we współpracy z klientami,

• ochrona środowiska.

Największą innowacją na polskim rynku gazu w ostatnich latach było uruchomienie Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Gazoport działa, dotychczas przypłynęło 25 statków, dostarczając ponad 5 mln. m3 LNG. Mamy nadzieję, że za sprawą Programu INGA, a także budowy Baltic Pipe, będziemy uczestniczyć w kolejnych innowacyjnych przedsięwzięciach. Cieszę się, że wraz z tak szacownymi Partnerami mogliśmy wesprzeć tę inicjatywę. Jestem przekonany, że tak jak Terminal otworzył nasz rynek gazu na Bałtyk, INGA otworzy go na nowe technologie. W ten sposób wpisujemy się w obecny kierunek budowania pozycji Polski jako kraju stawiającego na technologiczny rozwój – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Formuła wspólnego przedsięwzięcia, w której wspólnie z GAZ-SYSTEM i PGNiG łączymy siły na rzecz skuteczniejszego wsparcia branżowych projektów B+R, daje szansę na pomysły przełomowe dla branży. Liczymy, że wsparcie, które oferujemy w ramach programu INGA, pozwoli na realizację najlepszych, najbardziej perspektywicznych projektów, ale również będzie stanowić sygnał dla całego sektora, że warto inwestować w innowacje – podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Jestem przekonany, że program INGA zaangażuje wielu naukowców i przedsiębiorców w rozwój sektora energetycznego, który jest kluczowy dla polskiej gospodarki. Poprawienie efektywności i konkurencyjności naszej branży poprzez wzrost innowacyjności i tworzenie nowych technologii możliwy będzie tylko dzięki długofalowej współpracy środowiska akademickiego z biznesem. Mamy nadzieję, że unikalna formuła działalności, jaką oferuje program INGA, pozwoli zaangażować także małe i średnie przedsiębiorstwa – podkreśla Łukasz Kroplewski, Wiceprezes PGNiG SA ds. Rozwoju.

Wnioski w ramach programu INGA można składać do 20 kwietnia (do godz. 16:00). Laureatów pierwszego konkursu poznamy najwcześniej w drugim półroczu.

NCBR/PGNiG

AKTUALIZACJA: 22.01.2018 r. godz. 11:03 [dodano wypowiedź wiceprezesa PGNiG Łukasza Kroplewskiego]